حفاری چاه آب در بالا دست قنات های روستای گز

این روز ها که خشکسالی درهر گوشه ای از کشور عزیزمان بیداد می کند ، آسمان خساستش به اوج رسیده است ، قنات ها بسوی متروکه شدن و مردم بسوی مهاجرت پیش می روند ، بهتر از این نمی شود که اداره ی آب خراسان جنوبی در بالادست دو قنات روستای گز مجوز حفاری چاه برای روستایی دیگر را بدهد.

معلوم نیست اداره محترم آب چه فکری می کند در حالیکه همه ی مسئولین مملکت از مقام معظم رهبری گرفته تا ریس جمهور و وزرا دنبال احیای روستا ها و کمک به روستاییانی که تمام زندگیشان به حداقل آب های بیرون آمده از قنات ها بستگی دارد  هستند چگونه و بر اساس چه قانونی اجازه حفر چاه آب در فاصله 2400 متری مادرچاه قنات را می دهد.

چرا این چاه در پا یین دست و دورترین نقطه از قنات های روستای چنشت و در نزدیکترین نقطه ی ممکن به قنات های روستای گز  حفاری می شود .

آیا در طول مسیر رودخانه هیج نقطه ی دیگری مناسب نبوده(حتما بوده است ولی روی قنات ها و جشمه های روستای چنشت تاثیر می گذاشته است و مسلما مردم خود روستا موافق نبوده اند)

آقای مسئول محترم آیا فکر آن را کرده اید اگر حتی یک نفر هم بخاطر این کار شما از روستا مهاجرت کند شما مسئولید

اگر یک درخت هم بخشکد که منبع حداقل درآمدی برای کشاورزی باشد شما مسئولید .

اگر با تاثیر این جاه بر آب قنات آب به زمینی نرسد و کشاورزی از حداقل درامدش هم محروم گردد شما مسئولید

طبق کدام قانون می خواهید اجازه بدهید در فاصله 2400 متری مادرچاه قنات چاه حفاری شود در حالیکه شما از همه بهتر می دانید که این دره و آبرفت های آن تنها محل تغذیه ی آب قنات است.نمی توانید بگوید فاصله کافی است چون از طرفی باز هم خوب می دانید که در این سال های خشکسالی و خساست آسمان هر قطره ای که از آب رودخانه بردارید آنرا از کام قنات بغاباد و اهالی روستا گرفته اید و از طرفی هم این موضوع و فاصله مربوط به قنات هایی است که در دشت می باشد که از همه سو قنات تغذیه می گردد نه قنات داخل ابرفت های دره که تنها منبع تغذیه آن از بالا دست است.

این قنات کار دیروز و امروز و نسل ما و قبل از ما نیست از دل تاریخ آمده است نسل ها مردم با حداقل اطلاعاتی که داشته اند قنات زده اند و کشاورزی کرده اند و با کمال محبت با هم زندگی کرده اند . کار شما باعث کاشتن تخم نفاق و کینه در بین اهالی روستاها خواهد گردید.

شاید بفرمایید آب شرب اولویت دارد در این صورت هم نه به قیمت خشکاندن قنات و مهاجرت حتی یک روستایی. شما به راحتی می توانید از محل های دیگری آب شرب  روستای چنشت که روستایی گردشگری است و طبیعتا بودجه های اختصاصی دارد و ارزوی ما همه رشد هر چه بیشتر گردشگری در این روستا است  تامین نماید و حداقل دلخوشی مردم روستا را نخشکانید .

شما فقط آب را نمی خشکانید که امیدها و آرزوهای جامانده در دل 90 خانوار روستا را و بسیاری از مردم که در شهرهای دور و نزدیک دل به این دیار دارند خواهید خشکاند.

--------------------------------------------------------------------------------------------

طبق اطلاعات رسیده باپیگیری اهالی روستا و با موافقت و درایت ریاست محترم اداره ی آب فعلا موضوع مسکوت مانده است.(93/12/2)

از همه ی همولایتی ها در هر موقعیتی که هستند استدعا می گردد در حد توان کمک نمایند.

به محض دریافت اطلاعات جدید در وبلاگ اطلاع رسانی خواهد شد.

 

/ 1 نظر / 57 بازدید
طالبی

سلام آقای مسعودی با توجه به اینکه اینجانب پیمانکار پروژه آبرسانی چنشت هستم جهت اطلاع عرض می کنم که اصلا قرار نیست در تنگل استاد چاه حفر شود بلکه یک قنات هست که آب وفاضلاب قصد دارد به طور موقت از آن برای ابرسانی چنشت استفاده کند.وطرح اصلی ابرسانی چنشت از چاه آب شرب اداره واقع در دشت گیو (چاه مجتمع گز) می باشد.ضمنا آب قنات مذکور فعلا در داخل رودخانه بلااستفاده می باشد.