کندوک و گلینه

تا همین نسل قبل از ما  نیاکان ما این شرایط را داشتند . می گویند نیاز باعث اختراع می گردند برای همین وسیله ای ساختند که محلی برای نگهداری غلات و حبوبات باشد و در ضمن امکان نفوذ موجودات موزی به آن هم نباشد. در گز به این وسیله کندوک می گویند و هنوز هم در بعضی از خانه های قدیمی تر وجود دارد و بخاطر احساس تعلقی که مردم دارند تخریبشان نکرده اند و باقی مانده اند.عکس های این مجموعه از خانه های روستای گز ( منزل میرعلی بیک مجنون و مرحوم سید علی رضایی )تهیه شده است. همین جا از این خانواده ها بخاطر همکاری در تهیه این عکس ها تشکر می کنم.

کندوک بیرجند خراسان جنوبی

کندوک شکلی استوانه ای یا خمره ای  و گاهی دوکی ناقص داردو از گل رس ساخته می شود.قطر آن از ۱ متر تا حدود یک ونیم متر وارتفاع آن حدود ۲ تا حداکثر دو نیم متر بوده است. طریقه ساختن کنوک در روستای گز بدین صورت بوده است که گل را حسابی ورز می دهند تا آماده گردد بعد  آنرا در چند قطعه تهیه می نمایند سپس این قطعات را به اتاق مخصوص کندوکها برده و بهم متصل می کنند. افرادی که کنوک ها را درست می کرده اند افراد خاصی بوده اند که در این کار تبحر خاصی داشته اند.

استفاده های کندوک بعنوان مخزن ذخیره گندم ، جو ،عدس ، نخود ، پختیک و غیره بوده است .

کندوک دارای سوراخی از پایین  است که با باز کردن آن مقدار مورد نیاز از غلات برداشت می شده است و سپس مجددا بسته می شده است.

نوع کوچکتر کندوک گلینه نام داشته است که به شکل نیمه مخروطی که سر آن بریده شده است بوده است. گلینه ارتفاعی کمتر از ۱ متر تا یک متر و ۲۰ سانتیمتر و قطری حدود ۵۰ تا ۶۰ سانتیمتر را دارند.

گلینه بیرجند خراسان جنوبی

قبلا در هر خانه اتاق مخصوصی بنام خانه کندوک ها وجود داشته است. که کندوک ها را در آن مستقر می کرده اند و معمولا اتاقی خشک و بدور از رطوبت بوده است. خانه کندوک ها جزو جدایی ناپذیر هر منزل بوده است و افراد خاصی بوده اند که تخصص آنها ساخت کندوک بوده است. هنوز هم در بسیاری از روستاهای خراسان جنوبی در خانه های قدیمی می توان کندوک را پیدا کرد اگر جه در بسیاری موارد شاید استفاده ای نداشته باشد ولی انگار دل کندن از آن مشکل است و هنوز بخشی از خاطرات نسل قبلی می باشد .

 

 

کندیک  کندو بیرجند خراسان جنوبی

 

/ 5 نظر / 95 بازدید
خانواده ای ساکن چناران...

سلااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااام شناختین دیگه ایشالااااااااااااااااا بسی لذت بردیم و البته بسی بر اطلاعاتمان افزودین و در آخر بسی شاد شدیم...... موفق باشید فعلا بای...[خداحافظ]

محمد حسن مسعودی

با تشکر از این که این وبلاگ را طراحی کردید.جاش در بین روستا های کشور خالی بود.واز این طریق می توان اطلاع رسانی مناسبی در زمینه فرهنگ اداب ورسوم این روستا انجام داد.در ضمن ازاخبار ووقایع جدید روستا مطلع می شویم.اینجانب بطور اتفاقی این وبلاگ را پیدا کردمبطوریکه یک روز جمعه در اداره دراینترنت کلمه گز را جستجو کردم که این وبلاگ رادیدم.ممنون تا دیداری دیگر بدرود

.....

o,f f,n[چشمک]

ایوب

سلام.ممنون.واقعا جالب بودن.به منم سری بزن شاید واست جالب بود.ممنون[گل]

ایوب

سلام.ممنون.واقعا جالب بودن.به منم سری بزن شاید واست جالب بود.ممنون[گل]