وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

حتما تا حالا در مورد انواع سرریز آب سدها مطالبی شنیدید یک از این موارد مربوط به یکی از سد های معروف دنیا در مونتیسللو در ایالت کالیفرنیای آمریکا است اگر چه این نوع سرریز در سد های دیگری هم استفاده شده است ولی این سد به این نوع سر ریز خاصش معروف است. در دوعکس زیر این نوع سرریز را می بینید. این نوع سرریز به سرریز نیلوفری (لاله ای) مشهور است.

 

  در روستای گز بدون هیج اطلاعات علمی سال ها پیش برای یکی از بند ها این نوع سر ریز ساخته شده است . این نوع سر ریز معمولا در مواردی ساخته می شود که در گوشه های بند به دلایل مختلف امکان ساخت سرریز وجود نداشته باشد. در بند های تگ امبیز روستای گز دو سرریز از این نوع ساخته شده است که به مرور زمان با پر شدن بند از رسوبات و بالا آمدن سطح بند  امکان ساخت سرریزی از گوشه بند فراهم شده است . اکنون از دو سر ریز لاله ای سد یکی از رسوبات پرشده است و قابل مشاهده نمی باشد ولی سر ریز کوچکتر هنوز قابل مشاهده است . این سر ریزها مقادیر اضافی آب بند را تخلیه می کرده اند . ساختار های مانند این نشان از استعداد و ذوق و سلیقه پیشینیان دارد.

[ سه‌شنبه ۱۳٩٠/۱٠/٢٠ ] [ ۱٢:٢٠ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed