وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

تا نام قطار می آید ناخودآگاه هر شخصی به یاد قطار و راه آهن می افتد ولی قطار بازی هیچ ربطی به وسیله نقلیه قطار راه آهن ندارد . ولی ریشه آنها از یک جا است وقتی تعدادی چیز حالا هر چیزی به دنبال هم ردیف شوند به آن قطار شدن می گویند و چون در قطار تعدادی واگن به دنبال هم هستند به این نام نامیده می شود. در قطار بازی هم از همین نکته استفاده شده است که مهره ها (سنگ ها یا چوب هایا هر چیز دیگری ) در یک ردیف قرار می گیرند و در واقع قطار می شوند.

این بازی سرگرمی مواقع بیکاری کودکان ، جوانان و بزرگسالان روستا در مواقع بیکاری است هیچ محدودیت سنی ندارد و کار سخت و شاقی نیست که نیاز به یادگیری زیاد داشته باشد مطمئنم با همین توضیحان شما می توانید این بازی زیبا را انجام دهید . قطاربازی بازی است که در هر مکانی می توان آن را بازی کرد نیاز به هیچ وسیله از قبل آماده شده ای ندارد تنها لازم است شما اراده کنید  با کشیدن چند خط و انتخاب چند قطعه سنگ می توانید بازی را در کوه بیابان  خانه و یا هر مکان دیگری آغاز کنید . بازی فکری است که هر چه تمرکز بیشتری داشته باشید در آن موفق تر خواهید بود

و اما قطار بازی در روستای گز

لوازم مورد نیاز برای قطار بازی چند قطعه سنگ یا چوب یا هر وسیله جامد دیگر بعلاوه یک زمین مسطح ، میز یا  کاغذ  که بر روی آن شکل قطار را ترسیم می کنند .قطار بازی یک بازی دو نفره است.

بازی به این صورت است که ابتدا بر روی زمین یا سنگ یا کاغذ یا هر چیز مسطحی دیگر یک مربع می کشند و دو خط هم از وسط اضلاع آن می کشند تا مربع اصلی بصورت مربعی با چهارقسمت تبدیل شود . این شکل شامل 9 محل تقاطع خطوط است که مهره ها در آن قرار می گیرند. هر زمان که شخص بتواند هر سه مهره اش را در یک خط قرار دهد برنده بازی است و گفته می شود قطار کرد.

برای شروع بازی هر نفر سه قطعه سنگ یا چوب یا هر چیزی را انتخاب می کند  نوع آن مهم نیست فقط باید مشابه و قابل اشتباه با حریف نباشند مثلا اگر هر دو نفر سنگ را انتخاب کرده اند رنگ آنها با هم متفاوت باشد یا اینکه یکی سنگ انتخاب کند یکی چوب و یا هر چیز دیگری . برای شروع بازی توافق یا قرعه کشی می شود که کدام نفر اولین سنگ را  بگذارد ( این موضوع از این جهت اهمیت دارد که نفر دوم با توجه به بازی نفر اول شانس انتخاب محل بهتری را دارد و هر نفری اولین بار بازی را شروع کند در بازی دوم نفر مقابل اولین سنگ را می گذارد و بازی را شروع می کند). برای شروع بازی کسی که نوبت وی برای شروع بازی است  اولین سنگ را بر روی یکی از محل تقاطع ها می گذارد( معمولا اولین سنگ در تقاطع مرکزی وسط قطار گذاشته می شودتا طرف شانس انتخاب بیشتری داشته باشد)سپس نفر دوم اولین سنگش را می گذارد و این کار به نوبت تا مهره سوم ادامه پیدا می کند.

شماره ها ترتیب گذاشتن مهره ها توسط حریفان را نشان می دهد این ترتیب نمونه است و گذاشتن سنگ ها به هر ترتیبی می تواند باشد

وقتی هر سه سنگ گذاشته شد دو نفر نوبتی سنگ هایشان را جابجا می کنند تا زمانی که یک نفر بتواند هر سه سنگش را در یک خط ردیف کند و برنده بازی شود. گاهی پیش میآید که به هنگام گذاشتن سنگ سوم یکی از طرفین می تواند سنگ هایش را قطار کند و برنده بازی شود. این نوع قطار بازی را قطار سه تایی می گویند که ساده ترین نوع قطار بازی است.  

 

قطار بازی شامل قطار سه تایی ، نه تایی و دوازده تایی است . قطار سه تایی همانطور که دیدید یک مربع است که وسط اضلاع به هم وصل شده اند . در قطار نه تایی سه مربع تو در تو وجود دارد که وسط اضلاع هر سه مربع در چهار جهت به هم وصل شده اند .

قطار 9 تایی شامل نه مهره است و به مراتب سخت تر از قطار سه تایی است و نیاز به فکر دارد . روش شروع بازی و گذاشتن مهره  بر روی قطار مشابه قطار سه تایی است با این تفاوت که گذاشتن مهر ها تا 9 ادامه پیدا می کند. در قطار نه تایی به ازای هر دفعه قطار کردن یک مهره طرف مقابل به انتخاب طرفی که قطار کرده سوخت می شود و با انتخاب شخص قطار کننده از بازی خارج شده و در وسط بازی گذاشته می شود البته شخصی که قطار کرده اجازه برداشت مهره ای که در حالت قطار(سه تا مهره ردیف شده ) است را ندارد مگر اینکه طرف مقابل هیچ مهره آزادی نداشته باشد که در این حالت شخص می گوید مجبورم قطارت را بشکنم. گاهی در بازی پیش می آید که یک  شخص با جابجا کردن یک مهره می تواند دو قطار داشته باشد به این حالت می گویند قطار قطار.

در قطار نه تایی حریفان در دو زمینه مشغول تلاش می باشد اول : اقدامات تهاجمی با ردیف کردن سه مهره و به عبارتی قطار کردن و سوخت کردن یک مهره طرف مقابل  دوم اقدامات تدافعی برای چلوگیری از قطار کردن طرف مقابل است که برای این کار اینکار تلاش می کند جای خالی که حریف می تواند با گذاشتن مهره در آن نقطه قطار کند را پرکند . اقدام تدافعی دیگر این است که به هنگام که قطار می کند و می تواند یک مهره حریف را سوخت کند مهره ای را انتخاب کند که احتمال می رود حریف از آن مهره  برای قطار کردن در مرحله بعد استفاده کند. بازی با جابجا کردن مهره ها و قطارکردن  آنقدر ادامه پیدا می کند تا یک نفر تعداد مهره هایش از 3 تا کمتر شود و دیگر امکان قطار کردن برای وی وجود نداشته باشد در این حالت کسی که مهر ه هایش از دو کمتر شده است بازنده و طرف مقابل برنده بازی است.

نو ع سوم قطار 12 تایی است. که چندان مقبول نمی باشد.

[ یکشنبه ۱۳٩٠/۱٠/۱۱ ] [ ۱٢:۱٢ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed