وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

اشتباه نکنید این برق هیچ ربطی به اون برق که باعث روشنایی خانه ها و بکار انداختن دستگاه می شود ندارد . برق در روستای گز معنی خاص خودش را دارد.

 در مسیر جوی آب محل هایی  که با بازکردن یا بستن آنها می توان مسیر آب را تغییر داد و از یک جوی به جوی دیگر  و یا از جوی آب به یک خید (زمین زراعی) هدایت کرد برق یا برقِ آب می گویند. کلمات دیگری مشتق از کلمه برق بوجود آمد ه اند مانند برق ور کردن که منظور بستن برق های اضافی و بازکردن برق هایی است که آب را می خواهیم در آنها هدایت کنیم . معمولا کشاورزان قبل از اینکه نوبت آب آنها شود در مسیر جوی حرکت می کنند و کلیه برق های مسیر را تا مزرعه خودشان می بندند تا آب مستقیم به مزرعه آنها برسد و به اصطلاح محلی برقن خور ور مکنن (برق هایشان را آماده می کنند). کشاورزان معتقدند هر نفر در زمان آبیاری اجازه دارد برق آخرین خیدی را که آبیاری کرده است را برای اینکه آب بطور کامل به زمینش وارد شود باقی بگذارد ولی اگر بیش از یک برق را باقی گذاشته باشد مورد قبول نمی باشد و بعنوان کار نادرست و مذمومی از آن نامبرده می شود. برای بستن برق ها در اکثریت موارد از خاک و سنگ استفاده می شود ولی گاهی نیز سنگ های اختصاصی برای برق ها آورده می شود و یا اینکه کیسه ای از کاه پر می گردد و در جلوی مسیر آب گذاشته می شود تا بستن برق راحت باشد. برق بستن در زمانی که آب کم است کار زیاد سختی نیست ولی اگر آب زیاد و در جریان باشد یکی از کارهای سخت است چون آب بطور پیوسته در جریان است و هر چه خاک ریخته می شود آب آن را بلافاصله با خودش می برد.

امروزه در بعضی محل ها که جوی آب سیمانی شده است از دریچه های فلزی برای تغییر مسیر آب استفاده می شود . 

اینکه کلمه برق از کجا انتخاب شده و دلیل انتخاب آن را نمی دانم اگر کسی از دوستان نظری دارد بنویسید تا بر اطلاعاتمان افزوده گردد.

[ پنجشنبه ۱۳٩٠/۱٠/۱٥ ] [ ٧:۳۳ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed