وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

در مورد مزارع در روستای گز چند کلمه را توضیح می دهم :

خید در روستای گز به بخشی از یک زمین زراعی گفته می شود که بین دو مرز قرار گرفته است. خید ها اندازه مشخصی ندارد و طول و عرض آنها بستگی به طول و عرض محدوده زمین زراعی و نیز وضعیت آب به منظور آبیاری  دارد. در فصول پر آب می تواند خید ها بزرگتر باشند ولی در سالهای خشکسالی معمولا خیدها را کوچکتر می سازند تا زودتر آبیاری گردند.

کرد به ضم کاف گاهی معادل خیداست  شاید بهتر باشد بگوییم خیدهای کوچک را کرد می گویند.

پَل : به مرز بین دو خید که جدا کننده دو خید می باشد و از طرفی برای وارد نشدن آب از یک خید به خید دیگر استفاده می شود پل خید می گویند. پل ها بصورت دستی و با بیل ساخته می شوند .اگر چه امروز دستگاه های مخصوصی ساخته شده است که در مزارع بزرگ با کمک آن پل را می سازند . پل های یک خید در هر بار شخم زدن زمین معمولا شخم زده شده و دوباره ساخته می شوند. پل هایی که بین خید هایی که متعلق به دو شخص مختلف است ساخته می شوند هرگز شخم زده یا تخریب نمی شوند.

نِکِل: این کلمه در روستای گز 2 مفهوم دارد:

1- معنی اول آن همان کتری است که مربوط به این موضوع نمی باشد.

2- معنی دوم آن به معنی سنگ یا سنگ هایی است که بر روی پل و در مرز دو خید (کرد) قرار می گیرند و در واقع جدا کننده یک زمین زراعی از زمین مجاور می باشد .نکل فقط بر روی پل هایی قرار می گیرد که خید های دو طرف به دو شخص مختلف می باشد و در واقع محدوده خید هر نفر را مشخص می نماید. این موضوع از این جهت قابل اهمیت است که در خید های کشمان روستا  امکان ساخت دیوار به علت تعداد زیاد مرز های بین مزارع و کوچک بودن مزرعه هر شخص وجود ندارد و از طرفی هم ساخت دیوار به صرفه نمی باشد، بنابراین باید از طریقی مرز این دو خید مشخص می گردید . معمولا نکل مرز خید پایینی می باشد و پل خید بالایی باید از این محل شروع گردد یعنی پل دو زمین مجاور هم همیشه متعلق به زمین یالایی است . 

[ یکشنبه ۱۳٩٠/٩/٢٠ ] [ ۸:٠۸ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed