وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

در روز های تاسوعا و عاشورای حسینی مراسم ویژه و خاصی در روستای گز برگزار می گردد.

1- اولین مراسمی که در صبح روز تاسوعا برگزار می گردد علم بندان است در این مراسم علم ها که از سال قبل در مسجد یا حسینیه گذاشته بوده اند بیرون آورده شده و با خواندن اشعار خاصی پارچه های که لباس نامیده می شوند به آن پوشیده می شود و سرطوق یا تیغ بر بالای آن قرار می گیرد . در این مراسم بعضی افراد پارچه هایی نذر کرده اند که بر علم پوشیده می شود.

 


2- علم گردانی بعد از مراسم علم بندان روضه ای خوانده می شود و سپس علم ها در کوچه های روستا گردانده می شوند و همزمان اشعاری و نوحه هایی خوانده می شود . یکی از این اشعار که با حالتی حزین خوانده می شود شعر محتشم کاشانی ( کشتی شکست خورده طوفان کربلا   در خاک و خون فتاده به میدان کربلا ) است.

3- نوحه خوانی و سینه زنی و زنجیر زنی: در هر دو روز تا سوعا و عاشورا در ضمن گرداندن علم ها بطور پیوسته هیئت روستا در حال نوحه خوانی و سینه زنی و زنجیر زنی است.

4- تقسیم نذری  بین مردم همزمان با حرکت هیئت در کوچه ها افراد مختلف نذریات خود را بین مردم و بویژه هیئت تقسیم می کنند .

5- حضور بر سر مزار شهدای روستا . یکی از مراسم هرساله روستا حضور مردم و هیئت روستا بر سر مزار شهدای روستا و نوحه خوانی و سینه زنی در این محل می باشد.

6- خواندن فاتحه سلامتی و نیاز . بسیاری از مردم در جلوی علم ها و هیئت اسفند دود می کنند که در این موقع واعظ روستا با خواند شعر صاحب سپند امید که خلاق عالم از ایشان راضی گردد  روز به روز بر عمر و عزتشان بیفزاید ....  مردم آمین می گویند .

7-  تهیه ناهار وشام عزاداران (خرجی دادن) در ظهر و شب تاسوعا و عاشورا بعضی افراد نذر دارند  که ناهار و شام عزاداران را تهیه نمایند . گروهی از صبح مشغول تهیه غذا برای پذیرایی از عزاداران می شوند .

7- در ظهر عاشورا همزمان با زمان شهادت امام حسین ع) سر طوق یکی از علم ها که با نام امام حسین می باشد بعنوان نمادی از شهادت امام حسین و بریده شدن سر مبارک ایشان برداشته می شود.

[ پنجشنبه ۱۳٩٠/٩/۱٧ ] [ ۱:٤٢ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed