وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

این روز ها آخرین روز های زعفرانی در روستای گز است . در این یک ماه و اندی  اگر اول صبح سری به کشمان بزنید همه را می بیننید که برای چیدن گل به مزارع می روند.

 

تقریبا در تمام روستاهای خراسان جنوبی مزارع کوچک و بزرگ زعفران را می توان کم و بیش مشاهده کرد . روستای گز هم دارای مزارع زعفران متعددی می باشد اگر چه که خشکسالی ها نفس زعفران را هم همچون بسیاری دیگر از محصولات به تپش انداخته است ولی به هر صورت هنوز پابرجاست .

 شروع گل دهی زعفران بستگی به تاریخی دارد که اولین آبیاری را انجام می دهند . معمولا گل دهی زعفران در گز از اواخر مهر و اویل آبان شروع می گردد تا اوایل آذر ماه ادامه دارد . مردمان به تناسب میزان کار های مختلفی که دارند گاهی قبل از طلوع آفتاب و گاهی حد اکثر تا 1 یا 2 ساعت بعد از طلوع آفتاب گل ها را می چینند.

مردم معتقدند هر چه زودتر برای چیدن گل زعفران اقدام کنند و قبل از اینکه گل باز شود چیدن زعفران راحت تر است . در گز اگر چه مزارع زعفران در حدی نیست که ارزش اقتصادی بالایی داشته باشد ولی همان حداقل ها هم در اقتصاد خانواده اهمیت دارد. در این قسمت چند عکس که مربوط به زعفران های امسال گز هستند را می گذارم.

 

[ سه‌شنبه ۱۳٩٠/٩/۸ ] [ ۱٢:٠۸ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed