وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

شعار جهانی سنگ نگاره ها

 * هرگز آنها را لمس یا خیس نکنید . بسیار ضربه پذیر هستند.
* هرگز روی آنها اثر نگذارید و چیزی اضافه نکنید.
* همان طور که هستند بگذارید بمانند.
* فقط از آنها عکس بگیرید.

* روی آنها راه نروید.

در قسمت قبل اطلاعاتی را در مورد سنگ نگاره تنگل استاد در روستای گز ارائه نمودم در این قسمت عکس های دیگری از این میراث به جای مانده از چند هزار سال پیش را به شما ارائه می دهم امید که همگان شعار جهانی سنگ نگاره ها را در برخورد با سنگ نگاره ها سرلوحه بازدیدمان قرار دهیم.

نقش اسب که به زیبایی و بصورت ماهرانه ای ترسیم شده است و نسبتا سالم مانده است.

 


نقش پرنده در سنگ نگاره تنگل استاد

 تعدادی زیادی از نقوش مربوط به نقش بز کوهی است که در اغلب سنگ نگاره های ایران وحتی جهان  دیده می شود.محمد ناصری فر متخصص نقوش صخره ای ایران می گوید:به اعتقاد من نقش بزکوهی نماد ایران باستان، با مضمون آبخواهی ، زایندگی ، فراوانی نعمت و محافظت است. تعبیری از یک فرشته که در مواقع سختی ها از آن کمک خواسته می شد و ریشه این باور به یکی از اسطوره های ایران باستان برمی گردد.

این پژوهشگر در توضیح این اسطوره می افزاید: " بر اساس داستانی اساطیری مربوط به ایران نخستین انسان روی زمین کیومرث بود که در شاهنامه فردوسی از آن بعنوان نخستین پادشاه نام برده شده است. کیومرث حدود چهل سال برزمین زندگی کرد و سپس با اهریمن زشتی ها در افتاد و به دست اهریمن کشته شد. دو قطره خون کیومرث بر زمین می چکد و از آن یک بوته ریواس دو شاخه می روید. این دو شاخه ریواس برهم می پیچند و از یک شاخه ی آن پسر زیبای جوانی به اسم مشی (ماری) و از شاخه دیگر آن دختر زیبای جوانی به اسم مشیانه (ماریانه) متولد می شود وچون آنها غذا خوردن را نمی دانستند ، خداوند فرشته ای را قالب یک بزکوهی سفید رنگ می فرستد تا مشی و مشیانه را شیر بدهد. این بزکوهی تا آنها غذا خوردن را یاد بگیرند به آنها شیر می دهد، آنها بعد از گذشت سالیان بزرگ می شوند و روز سیزده فروردین با هم ازدواج می کنند. به اعتقاد من دلیل اینکه ما ایرانیان در روز سیزده فروردین سبزه گره می زنیمبه نوعی برگرفته از همین داستان اساطیری است."

ناصری فرد در ادامه می افزاید: " از این منظر به باور مردم ایران باستان، بزکوهی مظهر فرشته ای است که خداوند برای بقا و ادامه ی حیات نسل بشر فرستاده است. نقش بزکوهی برای ایرانیان باستان نوعی مانیفست بوده که رویکردی مقدس داشته است و این قداست بر نقش هایی قابل مشاهده است که هنرمندان شاخ های بزکوهی را به شکل لوزی کشیده اند و لوزی در خط ایلام کهن و میانه hu هیو یعنی تقدیس است. از همین رو هرجا که گذر آب باشد نقش های فراوان بزکوهی را می بینیم و مضمون آن آبخواهی است و بیان ارزش و اهمیت بی بدیل عنصر آب در نزد مردمان ایران باستان."

به همه این موارد باید این را نیز اضافه کرد که نقش بزکوهی در نماد شناسی جهانی جالب توجه است، چرا که آنها نیز بر این باورند که نقش بزکوهی فرشته و جای پای خداست و نماد آب و باران خواهی است، دقیقاً مشابه همان تصوری که در ایران باستان رواج داشت. 

بر اساس گفته های این متخصص نقوش صخره ای این نقش برکهن ترین سفالینه های ایران باستان نیز قابل مشاهده است علاوه بر این چندی پیش نیز استنلی کوهن باستان شناس فرانسوی در مقاله ای با عنوان نقش بزکوهی برسفالینه های ایران باستان، آن را نماد آبخواهی دانست.

یکی از نقوش سنگ نگاره نقش کژدم یا به لهجه روستای گز   گَزُِّم (gazzom) است.

کتیبه اسلامی در سنگ نگاره تنگل استاد با نوشته یا الله و یامحمد  که مسلما جدیدتر از دیگر نقوش سنگ نگاره است.

 

برای مشاهده بخش اول و مطلب در مورد سنگ نگاره تنگل استاد اینجا کلیک کنید

[ شنبه ۱۳٩٠/۱۱/٢٩ ] [ ۱٢:٠٩ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed