وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

در جنوب شهرستان بیرجند و غرب شهرستان سربیشه در دامنه جنوبی کوه های باقران و در کنار رودخانه گز که از کوه های باقران سرچشمه گرفته و بعد از گذر از روستا های چنشت و گز به دق مختاران می ریزد سنگ نگاره ای وجود دارد که نام سنگ نگاره تنگل استاد بر آن گذاشته شده است.آنچه در این سنگ نگاره می بینید اشاره ای  است از آنچه در دل نیاکانمان و در زندگی آنها در طول سال ها گذشته است . نقوش کنده شده بر روی سنگ سخت شما را به اعماق تاریخ و چگونگی زندگی و داشته های آنها می برند.

 نوک فلش قرمز رنگ در این عکس محل جغرافیایی سنگ نگاره را نشان می دهد.

 


این سنگ نگاره از نظر جغرافیایی در محدوده روستای گز و در فاصله 1کیلومتری شمال مزارع روستا گز قرار دارد.  مناسب ترین راه دسترسی آن از طریق جاده های بیرجند - خوسف گیو- گز و یا مسیر بیرجند- مود - کلاته سلیمان - گز است. مسیر دوم از طریق بیرجند - مزار کاهی و چنشت است. این مسیر علیرغم اینکه نزدیک تر است به دلیل اینکه بخشی از مسیر از وسط رودخانه می گذرد برای فصول بارندگی بدلیل تخریب مسیر ناشی از سیل ها فصلی مناسب نمی باشد. فاصله از مسیر اول حدود 80 تا 90 کیلومتر که حدود 3 کیلومتر آن خاکی وبقیه آسفالت است و از مسیر دوم حدود 70 کیلومتر است که حدود 7 کیلومتر آن خاکی و از وسط رودخانه وبقیه آسفالت می باشد.

موقعیت ژئومورفولوژیکی سنگ نگاره در محل تقاطع دو رودخانه فصلی گز و یک آبراهه بر روی گوگل ارث نشان داده شده است. در واقع سنگ نگاره بین تپه ای که بین دو آبراهه قرار گرفته است می باشد.همانطور که مشاهده می کنید تنها 50 متر فاصله جاده تا سنگ نگاره است.

سنگ نگاره تنگل استاد بر روی یک دیواره سنگی از سنگ های آذرین آتشفشانی از نوع آندزیت کنده کاری شده است . دیواره سنگی که میزبان نقوش می باشد بر اثر عوامل زمین شناسی و فرسایشی دارای شکستگی های متعددی است. این شکستگی ها متعدد در جهت مختلف گسترش یافته اند و شرایطی آسیب پذیر را فراهم نموده اند . از طرفی از  آنجا که دیواره در حاشیه رودخانه نیز قرار داشته است به نظر می رسد که بخشی از آن توسط سیل های فصلی رودخانه و یا مردم محلی بی اطلاع تخریب شده باشد.

موقعیت جغرافیای سنگ نگاره  32درجه و 56دقیقه و 43ثانیه عرض شمالی  و 59 درجه و 21 دقیقه و 24 ثانیه طول شرقی واقع است.

 نقوش بر دل سنگ های متعددی حک شده اند و شامل دوگروه تصاویر و کتیبه ها هستند. تصاویر شامل تصویر بز، اسب، پرنده و حیواناتی شبیه کژدم، تصویر تعقیب و گریز حیوانات و تصاویر انتزاعی و شکار هستند و از ادوار پیش تاریخ تا دوران اسلامی تاریخ گذاری شده اند. کتیبه های موجود در صد کمی از نگاره ها را شامل می شوند و کتیبه های پهلوی که اکثراً مخدوش شده اند و کتیبه های عربی را در بر می گیرند.

این سنگ نگاره به خط کوفی نگاشته شده واز کتیبه های متعلق به قرون اولیه اسلامی تاقرن پنجم به شمار میرود.

این سنگ نگاره و کتیبه پهلوى اشکانى با قدمت دو هزار سال قدمت دارد .  سنگ نگاره مجموعه‏اى از 38 نقش حیوان از قبیل اسب، بزکوهى، قوچ و پرنده مى‏باشد. کشف این سنگ نگاره اثبات مى‏کند که گذرگاه اصلى خراسان و قهستان به‏کرمان و جنوب ایران درگذشته از درون دره هاى جنوب شرقى بیرجند بوده است.


این اثر در تاریخ ۲ آبان ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۱۰۴۸۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دو انتقاد از سازمان محترم میراث فرهنگی :

تابلویی در محل سنگ نگاره نصب شده و ذکرشده است که  اگر تخریب کنید مجازات می شوید .

 اولا که علاوه بر این ماده قانونی چه خوب بود یک پیام اجتماعی آموزشی هم گذاشته می شد مثلا ذکر می گردید این سنگ نگاره سرمایه ملی و متعلق به همه است در نگهداری آن کوشا باشید یا خیلی از شعارهای دیگر که سازمان بهتر از ما می داند.

دوم اینکه یک تابلو هم به همین اندازه در محل نصب می شد که این چی هست ، چند سالشه ، چی باید توش پیداش کنیم ، کی کنده  و برا چی کنده . خلاصه حرف حساب این شکلک های کنده کاری شده که کلی هم طرف براش زحمت کشیده چی بوده.

بخش دوم عکس ها و مطلب در مورد سنگ نگاره تنگل استاد را در اینجا  مشاهده فرمایید.

[ دوشنبه ۱۳٩٠/۸/۱٦ ] [ ۱٢:٢۱ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed