وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

یکی از ویژگی های روستاهای کوهپایه ای قرار گرفتن روستا ها و به ویژه مزارع آنها در شیب دره است . از آنجا که زمین کافی برای زراعت وجود نداشته است یا آنقدر از مظهر قنات دور بوده است که با شرایط آن زمان امکان انتقال آب به آنها وجود نداشته است یا اینکه در صورت انتقال بخش اعظم آب هدر می شده است. مردم مجبور بوده اند که از فضای دو سوی دره برای کشاورزی استفاده کنند.

ولی چگونه ؟

دو سوی دره ها معمولا محل طغیان آب رودخانه است و اغلب خاک مناسب در شیب سنگی بر جای می ماند . این شیب های دو سوی دره را به تدریج بصورت پله هایی با عرض های متفاوت که بستگی به شیب و شرایط و مصالح موجود داشته است در می آورده اند و تبدیل به مزارع می کرده اند گاهی در بخش های دیگری که خاک مناسبی وجود نداشته است با درست کردن جوی هایی آب سیل را که غنی از خاک رس است به آنها روانه می کرده اند و با ته نشین شدن خاک رس مزارع کوچک ولی حاصلخیزی بوجود می آورده اند . عرض این مزارع (به زبان محلی خید ها) بستگی مستقیم به شیب دیواره دره داشته است و هر چه شیب یادتر باشد از عرض آن کم می گردد البته برای افزایش عرض راه دیگر بیشتر کردن ارتفاع دیواره سنگی است که مشکلات و خاص خودش را داشته است.

ساخت این مزارع پلکانی بصورت یکباره و کار ساده ای نبوده است و در طول زمان و با تلاش مردمانی سخت کوش برای استفاده بهینه از خاک و آب و طبیعت ساخته شده است. مصالح بکار رفته در ساخت این مزارع سنگ است که در بستر رودخانه فراوان بوده است و به کمک چهارپا به محل مورد نظر منتقل می شده است. دیواره ها ارتفاع آنها از یک سنگ تا چند متر متفاوت است واغلب نظم خاصی ندارند و از پیچش ها و شرایط دیواره دره و تغییرات در جهت دره تبعیت می کرده اند . یکی از ویژگی های این مزارع وجود تعداد شرّونه ها (آبشار های کوچک) برای انتقال آب از یک پله به پله دیگر است. البته در مواردی که بستر سنگی است و احتمال تخریب وجود نداشته است نیازی به شرونه نبوده و آب مستقیم در شیب به پایین سرازیر می شده است.

امروزه ما فقط یک دیواره سنگی را می بینیم و از محصولات رسته بر آنها استفاده می کنیم ولی باید بدانیم که اینها خود میراثی از گذشتگان است که اگر عمیق تر بر آنها بنگریم هر سنگ آنها برای ما قصه ای جدا دارد.

[ سه‌شنبه ۱۳٩۱/۱٠/٥ ] [ ٧:۳٤ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed