وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

در حالیکه راحت پای بخاری گرم نشسته اید و غذایتان روی شعله گاز در حال پختن است و در زیر نور برق اتاقتان چون روز روشن است لحظه ای بیندیشید که اگر بخاری نبود شعله گاز نبود و نور برق نبود در چه وضعیتی بودید چه می کردید. آری از سال ها پیش مردمان اجاق ها را در خانه ها درست کردند. این اجاق ها معمول از همان ابتدای ساخت خانه در طراحی خانه در نظر گرفته می شدند و میانه یکی از دیواره های خانه به آنها اختصاص داده می شد . اجاقها توسط کانالی به پشت بام راه داشتند در پشت بام هم معمولا برای راحتی خروج دود مقداری آنها را از سقف بالا تر می کشیدند . این کانال یا راه خروج دود خول نامیده می شود. معمولا در دو سوی اجاق دو سنگ قرار دارد که دیگ،  تابه یا کتری را بر روی آن قرار می داده اند . گاهی هم از سه پایه های مخصوصی استفاده می کرده اند . اجاق در هر خانه نشیمن وجود داشته است و اصلا خانه نشیمن بدون اجاق معنی نداشته چون اجاق وسیله گرما . نور و پخت و پز بوده است .

معمولا در اطراف اجاق تاق های بزرگ و کوچکی قرار داشته است که لوازمی که زیاد مورد استفاده قرار می گرفته است را در داخل آن قرار می داده اند. از آنجا که برای تهیه آتش در اجاق هیزم یا کنده چوب لازم بود همیشه گوشه کنار اجاق پر از هیزم یا کنده بوده است . که نسبت به نوع استفاده از هیزم با شعله زیاد یا از چوب با آتش پر قدرت تر و مداوم استفاده می شده است. از آنجا که این گوشه همیشه مقدار هیزم در آن قرار داشته است معمولا به گوشه اجاق نامیده می شده است.

شکل اجاق ها معمولا ساده با چند تاق در دو سو یا بالای آن بوده است . ولی گاهی هم افراد سلیقه به خرج داده و در جهات مختلف آن تاقچه های زیبا و متعدی را می ساخته اند تا هم بر زیبایی اتاق افزوده باشند و هم از این تاق های کوچک استفاده گردد. امروزه اگر چه با وسایل و امکانات جدید در بسیاری موارد اجاق ها غیر قابل استفاده یا دهانه آنها بسته شده است ولی هنوز هم در بسیاری موارد بویژه در خانه افراد مسن جایگاه خاص خود را دارند و یا هم فقط برای حفظ خاطرات نگه داشته شده اند.

اجاق تا همین چند سال پیش همیشه بخشی از معماری خانه ها در روستای گز بوده و حالا جزو خاطرات آنها است

خاطرات دیگ های جوشان شلغم و بخار شلغم پخته سر صبح که هر کسی را برای شلغم خوردن تحریک می کرد خاطرات دیگ های قلیه گوشت در شب پروار کشی، خاطراتی گرم در یک هوای برفی سرد که با نشستن در کنار گرما آنقدر داغ می شدی که که از اجاق فاصله می گرفتی.

[ شنبه ۱۳٩۱/٩/٢٥ ] [ ٩:۱٧ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed