وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

علم گردانی در مراسم محرم ازآن مراسمی هست که هر سال در روستا و در ایام عزاداری امام حسین انجام می گیرد.

از قدیم الایام در روستا چندین علم وجود داشته است و علم ها هر کدام بعنوان نماینده یکی از امام ها و حضرت ابوالفضل بوده اند . در حال حاضر تنها دو علم در روستای گز وجود دارد که به یاد امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل هستند .هر سال در اول صبح تاسوعا مراسم علم بندُ (علم بندان) که قبلا توضیح دادم انجام می گیرد و سپس علم ها همراه با خواندن اشعاری در رثای شهید کربلا از مسجد بیرون آورده می شوند و در کوچه ها گردانده می شوند .

همزمان با حرکت علم ها گروه سینه زنی در پشت سر علم ها مشعول نوحه خوانی و عزاداری است. همزمان با حرکت علم اشعاری بویژه شعر محتشم کاشانی (کشتی شکست خورده طوفان کر بلا در خاک و خون فتاده به میدان کربلا) خوانده می شود .

علم ها به مقابل هر یک از خانه های اهالی که می رسد  صاحبخانه ها با دود کردن اسفند از حضور علم استقبال می کنند و نذریات خود را بین اهالی تقسیم می کنند و یا به علم دار می دهند .ملای روستا نیز از حاضران می خواهد فاتحه ای برای درگذشتگان ایشان بخوانند .

از جمله نذریات افراد نذر قربانی کردن گوسفند است که در جلوی علم خون می گردد . گوشت این قربانی بر اساس نیت صاحب آن به حسینیه برای تهیه ناهار یا شام تحویل داده می گردد یا بین مردم تقسیم می گردد .

علمدار شخصی است که علم را در مسیر حمل می کند . علمدارها معمولا این کار را از پدرانشان به ارث می برده اند و تا زمانی که فرزند ایشان حضور داشته باشند کسی دیگر جز برای مدت محدود علم را بلند نمی کند و این کار تقدس خاص خودش را دارد.

علم گردانی از صبح تاسوعا شروع می گرددو بعد از ظهر تاسوعا همه مردم بر سر قبور حاضر شده و فاتحه می خوانند . در صبح عاشورا علم بیاد شهدای جنگ تحمیلی بر سر قبر شهید حسن زاده و شهید الوانی حضور می یابد و نوحه خوانان نوحه های خاصی را می خوانند .

بعد از نماز ظهر عاشورا و همزمان به شهادت حضرت امام حسین در روز عاشورا سرطوق علم برداشته می گردد .

 

 

[ دوشنبه ۱۳٩۱/٩/٦ ] [ ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ ] [ محمود مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed