وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

علم بندان از آن مراسمی است که در اغلب مناطق خراسان جنوبی هر سال در محرم انجام می گردد.

در روستای گز از قدیم الایام چندین علم وجود داشته است ولی در حال حاضر تنها دو علم به یاد امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل وجود دارد . هر ساله در صبح تاسوعا آنها را آماده می کنند و این آماده کردن علم را علم بندُ  یا علم بندان می گویند. ابتدای صبح بزرگتر ها روستا در داخل مسجد روستا جمع می شوند، توسط یکی از خانم ها اسفند دود می گردد. در همین زمان  علم ها  را از محل اصلی آن برداشته و آنرا درازکشیده بدست می گیرند . بزرگتر ها ابتدا لباس درازی که به آن جُمَن علم (  پیراهن علم)  می گویند را از پایین به بالا بر بدنه علم می کشند و سپس سر طوق علم را بر روی آن قرار داده و و  پارچه های رنگارنگی که توسط مردم به علم هدیه شده است را در اطراف علم می بندند بطوریکه بالای آن و زیر تیغ علم حالت بر آمدگی پیدا می کند که به آن مندیل علم می گویند .

همزمان ملای روستای اشعاری سوزناکی را برای امام حسین یا حضرت ابوالفضل (ع) می خواند . علم ها برای مردم از ارزش معنوی بسیار بالایی برخوردار هستند و احترام گذاشتن به آنها را که نماینده امام حسین و حضرت ابوالفضل هستند لازم می دانند . . بعد از آماده شدن علم ها را بیرون آورده و در دو روز تاسوعا و عاشورا آنها را در کوچه های روستا می چرخانند که به آن علم گردانی می گویند که جداگانه توضیح خواهم داد.

[ یکشنبه ۱۳٩۱/٩/٥ ] [ ۸:٠٩ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed