وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

هرکه درکوب بکوبد خبری نو آرد     گاه غم زاید و گاه شوق زندگانی  آرد

رسم تاریخ همین بوده و هست      گر شاد  بکوبی  به  تو  شادمانی آرد

 اگر چه امروزه به راحتی انگشت را بر روی زنگ می گذارید و صاحبخانه هم با زدن یک دگمه شما را بدون کمترین حرکتی از داخل خانه می بیند و با فشردن دگمه بعدی در باز شده و مهمان چند دقیقه بعد در خانه خواهد بود تنها چند سال قبل برای اطلاع از حضورتان پشت در خانه باید محکم درکوب خانه را می کوبیدید تا صاحبخانه بشنود و بیاید در ورودی را به روی شما باز کند.

در کوب های قدیمی در روستای گز که بر روی در های چوبی نصب شده اند به اشکال مختلفی دیده می شوند . اشکالی مانند کوبه ای یا چکشی و تنوعی از درکوب های حلقه ای رایج ترین آنها هستند .اغلب در زیر قسمت کوبیدن در کوب یک قطعه فلزی قرار می داده اند و در مواردی نیز مستقیم کوبیدن درکوب بر روی چوب در بوده است. درکوب ها در مواردی بسیار ساده و شامل یک حلقه و در مواردی دارای اشکال و زیبایی های هنری بوده است.

یکی از موارد اصلی در درکوب های قدیمی وجود دو نوع در کوب متفاوت بر روی دو لنگه در است . بر طبق اطلاعاتی که توانستم جمع آوری کنم این درکوب ها یکی مردانه و یکی زنانه بوده است در کوب هایی که حالت چکشی و صدای بم دارند برای مردان و درکوب هایی که حلقه ای یا مشابه حلقه هستند و صدای زیر داشته اند  زنانه هستند. این درکوب ها بخشی از وظایف چشمی ها روی در و آیفون های تصویری امروز را به عهده داشته اند . وجود دو نوع متفاوت درکوب مردانه و زنانه از این جهت اهمیت داشته است که فردی که از داخل منزل تصمیم به باز کردن درب داشته است می توانسته زن یا مرد بودن شخص پشت درب را حدس بزند و بنابراین در صورت نیاز با پوشش مناسب پشت در حاضر شود و یا در صورت لزوم کودکی را برای باز کردن درب بفرستد .

گاهی تعداد دفعات کوبیدن در و یا روش کوبیدن آن رمزی بوده است بین اعضای خانواده که تشخیص می داده اند مثلا آقای خانه پشت در است.

امروزه با حضور زنگ ها بسیاری از درکوب ها زنگ زده اند و کسی به فکر آنها نیست .

درکوب های زنگ زده نشانه ای از افزایش فاصله ها در دنیای جدید است.

[ پنجشنبه ۱۳٩۱/۸/۱۸ ] [ ۱٢:٤٧ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed