وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

گَورُونی کلمه ای است که در گز بعنوان معادل همان شخم زدن می باشد.  از آنجا که در طی سالیان متمادی از گاو برای شخم زدن زمین استفاده می کردند شخم زدن به  گَورُونی مشهور شده است . بعدها استفاده از گاو در گورونی کم شد و بیشتر از خر برای این کار استفاده می گردد .

گورونی معمولا وقت خاصی ندارد ولی معمولا برای اینکه به گرما نخورند از اول صبح شروع می گردد و زمانی که کار زیاد است به هنگام ظهر گاو ها یا خر ها را با چغندر یا جو حسابی تحویل می گیرند تا قدرت کافی برای ادامه کار را داشته باشند.

یک عقیده هم وجود داشت و گفته می شده است که شب غوث (تقریبا ماه آذر)نباید چوب کار در بیرو باشه یعنی اینکه باید قبل از ماه آذر همه کشت تمام شده باشد .

در گورونی از اصطلاحات و ابزار خاصی استفاده می گردد که اصطلاحات آن قبلا آورده شده است و ابزار آن را به زودی توضیح خواهم داد.

دِباره فصل کشت اومد و گورونی وادو شد 

دباره رخت و جک و ماله ور دوشن گو شد 

خود ای خیدن کَلو و کردُوکُنِ خوردُ بند بابا 

نموند تخم اشکـنه یالا که وقت قَرّ اَو شد

[ دوشنبه ۱۳٩۱/۸/۱ ] [ ۱٠:۱۸ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed