وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

بیش از یکسال شده است که قدم به عرصه وبلاگ نویسی روستایی گذاشتم از همان ابتدا از کپی کردن مطلب از سایت ها و وبلاگ ها دیگر  متنفر بودم و بسیار محتاط بودم اگر مطلبی را از جایی برداشتم منبع را ذکر کنم و خدا را شکر تلاش کردم این موضوع رعایت گردد، جز چند مطلب و حکایت اجتماعی که گاهی برای تنوع توسط نویسندگان وبلاگ ذکر شد تقریبا همه مطالب مربوط به روستای گز بود و با شرایط خاص روستای ما بود.

مدتی است مشاهده می کنم:

1-مطالب وبلاگ گز در جاهای دیگر بدون هیچ تغییری کپی می گردد و تنها کلمه گز به روستای دیگر تبدیل می گرددیا همان مطلب کامل با انشای جدید دوباره نویسی می گردد.

2- گاهی مطلب کپی می گردد و عکس ها به صورت ناشیانه ای باز سازی می گردد یا آرم وبلاگ گز حذف می گردد.

3- سایت روستاهای ایران مطالبی را از وبلاگ گز و یا از دیگر وبلاگ های روستایی در تالار می گذارد که به هیچ عنوان مربوط به آن روستا نیست و فقط کپی شده است. (یا حداقل اگر در آن روستا هم صدق می کند نوشتار مربوط به وبلاگ روستای دیگری است)

با توجه به موارد بالا می خواهم نکاتی چند را که نام آنرا آفات و مشکلات وبلاگ نویسی روستایی می گذارم برای تمام وبلاگ نویسان عرصه وبلاگ نویسی روستایی یاد آوری نمایم.

1-کپی کردن آفت قابل درمان وبلاگ های روستایی

الف- اولین آفت وبلاگ نویسی روستایی احساس کمبود مطالب ویژه روستا ها و افتادن در ورطه کپی کردن مطالب مربوط به روستاها از وبلاگ و سایت های دیگر است . این موضوع اگر با ذکر منبع باشد نه تنها بد نیست که خوب هم هست ولی مشکل از آنجا پیش می آید که ما مطلبی را کپی می کنیم و نامی هم از نویسنده و منبع نمی بریم و مطلب را با زحمت دیگران و به نام خود به خورد دیگران می دهیم و گاهی افراد دیگری که مقید به ذکر منبع هستند مطلب را در وبلاگ دوم دیده و منبع جدید را ذکر می کنند در حالیکه این وبلاگ هیچ نقشی جز کپی کردن نداشته است و اینجا است که بی انصافی ما دو چندان می شود

برای اجتناب از این کار ( که بدون شک اگر بدون ذکر منبع باشد جه بخواهیم چه نخواهیم نوعی دزدی است) تنها کمی تفکر لازم است در هر روستایی حتی کوچک مطالب زیادی برای ذکر کردن و معرفی روستا وجود دارد.

 ب - گاهی به طرز ناشیانه ای آرم عکس ها پاک می شود و آرم جدید بر روی آن قرار می گیرد یا اینکه عکس بازسازی می گردد . این موضوع هم بی انصافی محض است و همان مشکلی که در بالا توضیح دادم بر آن مترتب می گردد. این کار حتی از کپی کردن مطلب هم بدتر است چون در واقع شما نه تنها دزدی می کنید که خیانت را هم به آن اضافه می کنید چون با تغییراتی در عکس چیزی دیگری را می خواهید به بیننده القا کنید.

ج- کپی کردن گاهی مربوط به مطالب مربوط به روستا نمی گردد گاهی تعداد زیادی از مطالب دینی و اجتماعی در حجم زیاد از سایت های مختلف کپی شده و با فشاردن کلید موس در وبلاگ قرار می گیرد . شاید بگویید وبلاگ خودم است اختیارش را دارم . آری درست می گویید ولی دو موضوع را بخاطر داشته باشید اول اینکه به شعور و وقت خواننده خودتان احترام بگذارید . کسی که به وبلاگ شما می آید معمولا انتظار مطلب در مورد روستا را دارد. مطالب دیگر را هر جایی می توان پیدا کرد . دوم اینکه حجم زیاد مطالب وقتی ارزش دارد که شما زحمتی برای آن کشیده باشید و گرنه یک کودک سه ساله هم توانایی  فشار دادن کلید های موس را دارد. سوم اینکه همانقدر که گذاشتن این مطالب در حد کم می تواند باعث تنوع و زیبایی وبلاگ گردد تعداد زیاد آنها و بویژه مطالب طولانی باعث رمیده شدن خواننده خواهد شد. راستی فکر می کنید چند نفر مطالب طولانی کپی شده توسط شما را می خوانند فقط وقت خودتان را هدر می دهید و چشم بیننده را آزار.

خلاصه در هر سه مورد بالا نتیجه دراز مدت آن کاهش خوانندگان وبلاگ و بی اعتمادی آنها به شما است چون شاید بتوان برای چند روز خواننده ای را گول زد و خواننده را نگهداشت ولی  با مشاهده مطالب در سایت ها و وبلاگ های دیگر به این موضوع پی خواهد برد و نگهداشتن وی برای همیشه محال است.

2-ساخت  وبلاگ و رها کردن آن بعد از مدت کوتاهی

تعداد زیاد وبلاگ های روستایی که تنها چند پست دارند گویای عطش معرفی روستا در محیط مجازی است .، عطشی که گاهی بسیار سریع فروکش می کند و دیگر هرگز به سراغ وبلاگ نمی رویم . اینکه تنها نامی از روستا بر یک وبلاگ باشد کافی نیست باید روستا یمان را معرفی کنیم  وجود یک نام تنها بدون اطلاعات کافی نه تنها نام روستای ما را پر آوازه نمی کند بلکه از ارزش آن می کاهد و بازدیدکننده ای که گاهی گذارش به آنجا بیفتد نظر مثبتی نسبت به ما نخواهد داشت. البته این عطش گاهی منجر به انحراف از فکر اولیه و کپی کردن مطالب از سایت ها و وبلاگ های دیگر می شود که قبلا ذکر شد.

3- تبدبل وبلاگ به سایت

 بسیاری از دوستان تلاش می کنند وبلاگ روستا را تبدیل به سایت کنند . این موضوع برای افرادی که واقعا اطلاعات فنی و وقت کافی برای اینکار را داشته باشند خیلی خوب است ولی در بسیاری موارد تنها برای یک اسم و نمایش و است. توجه داشته باشید گرداندن یک وبلاگ بسیار ساده است ولی سایت هم مخارج دارد و هم به نسبت وبلاگ مشکلات خاص خودش را دارد.

4-سایت روستاهای ایران عامل دلگرمی یا دلسردی

خوشبختانه سایت روستاهای ایران تلاش های زیادی برای معرفی وبلاگ های روستایی می کند و باید سپاسگزار این عزیزان بود خداوند توفیق به آنها عنایت فرماید. ولی به نظر می رسد این سایت هم معیارهای کاملی برای معرفی وبلاگ های برتر روستایی ندارد . گاهی وبلاگی که تنها چند پست دارد و بعضی از آنها هم کپی است بعنوان وبلاگ برتر معرفی می گردد که باعث تعجب دیگران می گردد (نمی دانم شاید هدف تشویق است) .

این سایت باید دقت نماید وقتی مطلبی را می خواهد به نام یک روستا در تالار گفتمان منتشر کند آن مطالب واقعا مربوط به ایشان باشد . راه این کار هم یک جستجوی ساده است که آیا این مطلب در وبلاگ روستای دیگری هم آمده است یا نه و تقدم و تاخر آن مشخص گردد. در اینصورت حقی از کسی ضایع نخواهد شد.

سایت روستاهای ایران چه بخواهد و چه نخواهد منبعی برای اطلاعات روستایی و دسترسی به وبلاگ های روستایی شده است بنابراین وظیفه ای بر دوش خود قرار داده است که انجام بهینه آن باعث اعتماد خوانندگان خواهد شد.

----------------------------------------------------------------------------------------

ذکر منبع یک مطلب باعث احترام بیشتر خواننده  به شما خواهد شد.

[ شنبه ۱۳٩۱/٧/۱٥ ] [ ۱٠:٠۱ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed