وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

چند هفته پیش مشاهده کردم در مسیر جاده کوه یک زمین لغزش در کنار جاده اتفاق افتاده است امروز که مجددا از این مسیر عبور کردم مشاهده کردم هنوز مسیر تعمیر نشده است . تصمیم گرفتم مطلبی کوتاه در مورد این زمین لغزش ها اینجا بگذارم.

زمین لغزش ها از پدیده هایی هستند که همیشه در مناطق کوهستانی اتفاق می افتند و گاه خسارات جبران ناپذیری را به بار می آورند .

در کوه های باغران در جاهای متفاوت بارها این اتفاق افتاده است .

عواملی چند در ایجاد این زمین لغزها موثر هستند 

1- وجود سنگ و خاک مناسب : در کوه های باغران بدلیل وجود سنگی خاص به نام سرپانتینیت که حالتی لیز و لغزنده شبیه صابون پیدا می کند و از طرفی با جذب آب حجم آن افزایش پیدا می کند شرایط را برای لغزش آماده کرده است.

2- شیب های تند : در کوه های باغران این شرایط هم آماده است .

3- وجود آب : آب هم در این منطقه وجود دارد و بسیاری از این لغزش ها در فصول پر باران و بویژه فصل بهار بر اثر یخ شدن برف ها و راه افتادن چشمه ها اتفاق می افتد.

4- دست بشر : هر جا دست بشر در کار باشد باعث تشدید این لغز ش ها می شود مانند راهسازی سد سازی و بطور کلی ساخت و ساز 

در مسیر جاده کوه سه عامل اولیه از قدیم فراهم بوده و دست بشر در ساخت جاده در این مسیر و بریدن مستقیم بصورت دیواره ای شرایطی مناسب برای لغزش ایجاده کرده است. این لغزش که بعد از دو راهی میناخان و در مجاورت لاخ زرد اتفاق افتاده است باعث تخریب جاده و بالا آمدگی مسیر شده است . خوشبختانه مسسیر هنوز آسفالت نشده است و گرنه آسفالت تخریب شده بود.

این مسیربویژه در فصول پر آب همیشه در معرض این پدیده خواهد بود. 

راه کاهش اثرات تخریبی  این پدیده هم پرهیز از دیواره های قائم ، ایجاد زهکش برای خروج آب و ایجاد دیواره برای کند کردن حرکت می باشد.

این مطلب را نوشتم تا بگویم همیشه در این مسیر مواظب این موضوع باشید.

[ جمعه ۱۳٩۱/٧/٧ ] [ ٦:۱۳ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed