وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

امروزه اگر همین حالا هوس کنید فاصله گز تا بیرجند را طی کنید حداکثر یک ساعت دیگر در بیرجند خواهید بود ولی آیا فکر کردید نسل های قبل چگونه این مسیر را طی سالیان طی کرده اند؟

امروزه

1- امروزه اکثر افراد یا ماشین شخصی دارند یا در فامیل شان بالاخره ماشین شخصی وجود دارد و سه جاده هم که تقریبا کل مسیر آسفالت است به راحتی آنها را به شهر می رساند

2- دهه 70 این دوره دوره پرتلاطمی بود اغلب مسافرت ها با وانت های محلی مردم از جمله میرزا غلامرضا محمود آبادی حاج آقا حسن زاده و حاج حسن غلامی و دیگر وانت ها بود . گاهگاهی هم مینی بوس هایی آمدند و برای مدتی ماشین خط بودند ولی خیلی زود گم شدند.

3- در دهه 60  دراین دهه تقریبا مینی بوس برادران رزاقی مسافران را از گز به شهر می رساند . این مینی بوس بعنوان ماشین خط هر روز از اصغول شروع کرده از گز عبور می کرد و مختارانی ها را سوار می کرد و از طریق مسیر کلاته سلیمان یا خوسف به شهر می رسید . اغلب افراد از این مینی بوس  خاطرات زیادی دارند چون هر کدام حداقل چند بار در جاده مانده اند. این مینی بوس در روزهای شلوغ مانند روز هایی که تعطیلات دانش آموزان بود علاوه بر جادادن تعداد زیادی مسافر در داخل اتوبوس تعدادی را نیز بر پشت بام سوار می کرد که واقعا صحنه های دیدنی و تاریخی بود.

4- نیمه دوم دهه پنجاه در این زمان سید ابوالحسن رزاقی یک وانت تویوتای قرمز رنگ را بعنوان ماشین خط در مسیر گز تا اصغول می راند و مسافران را به شهر می رساند . در این زمان مسیر اصلی جاده از گز به به سمت بیدمشک و از آنجا به کلاته سلیمان بود . هر سال حداقل یکبار و گاهی چند بار مردم مسیر جاده را با بیل درست می کردند.

5-در اواخر دهه 40 و اوایل دهه پنجاه اولین ماشین خط وارد گز شد این ماشین یک جیپ بود که متعلق به شخصی بنام سبحان بود که جیپ را از مسیر خراشاد به چنشت و از چنشت از داخل رودخانه به گز می رساند و با شرایطی سخت چندید نفر مردمان را از گز به شهر می رساند .

5- دهه های 20 30 و 40

در این دوره مردم برای رسیدن به شهر خود را در روستاهای دیگر به اتوبوس های قدیمی که بین روستاهای خراشاد  بهدان و چهکندوک کار می کردند .

مسیر سفر به اینگونه بود که از گز پای پیاده یا با چهارپا از مسیر لاخ یک لنگی ، باغ او رضو و سنگ اسپی  سر آب حسن آباد و النگ عبور می کردند در این محل مسیر دو راهی می شد  یک مسیر به خراشاد می رسید و مسیر دیگر به بهدان می رسید و بعد در این دوروستا بر اتوبوس سوار می شدند و خود را به شهر می رساندند.

در این دوره علاوه بر اینکه مردم هر کسی چهارپایی داشت و برای مسافرت از آن استفاده می کرد شخصی بنام حسن اسکولی هم وجود داشته که با الاغ هایش بین روستا ها و خراشاد کار می کرد . و مثلا در این زمان نفت را در حالب های پلمپ شده به روستا می آوردند و کرایه هر حلب 1 تومان بود. گاهی در این دور اتفاق می افتد که الاغ ها در برف و بارن از کوه لیز می خوردند و بار آنها صدمه می دید.

--------------------------------------------------------------------------------

شما هم اگر مطلبی از این سفر می دانید بنویسید تا اضافه شود

[ جمعه ۱۳٩۱/٦/۳ ] [ ۱:۱٠ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed