وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

این شب ها آخر شب که می خواهید بخواهید برای اینکه سحر بیدار شوید به راحتی ساعت زنگدار را پر می کنید و سر ساعت بیدار می شوید ساعت زنگدار نبود موبایل تان که زنگ دارد هیچکدام نبود تلویزیونتان را تنظیم می کنید تا سر ساعت روشن شود و شما بیدار شوید و سحری را نوش جان فرمایید اما فکر کرده ید در گز مردم برای سحر چگونه بیدار می شدند؟

در اینجا می خواهم چگونگی بیدار شدن مردم برای سحر های ماه رمضان از قدیم تا حالا را توضیح دهم.

- سال ها پیش زمانی که وسایل امروزی هنوز وارد روستا نشده مردانی بودند که سحر های ماه رمضان از خواب بیدار می شدند و کوچه های رو ستا را طی می کردند و با سحر خوانی مردم را از زمان سحر اگاه می کردند از جمله این افراد مرحوم سید حسین  و فرزندش مرحوم سید علی رضایی بودند . بسیاری از پدران ما سحری خود را با صدای صدای سحرخوانی این افراد خورده اند.

- می گویندخروس در شب سه مرتبه می خواند: مرتبه اول نیمه شب، مرتبه دوم ساعتی بعد از نیمه شب و مرتبه سوم سحر، یکی از راههایی که از قدیم الایم مردم برای بیدار شدن در سحر از آن استفاده می کردند بانگ خروس بود . بیاد دارم که مرحومه کبل رباب  هر روز موقع غروب که به خانه می رفت خروسش را زیر بغل داشت و می برد در اتاقش در سوراخ مخصوصی که پشت در قرار داشت می گذاشت تا سحر بخواند و با صدای خروس برای سحر بیدار گردد.

 

- روش دیگر بعضی افراد که سحر خیز بودند سحر که بیدار می شدند شروع می کردند به گردش در کوچه و به دیوار خانه های همسایه می کوبیدند تا وی برای سحر بیدار گردد.

- بعد ها ساعت های زنگدار کم کم پیدا شدند و مردم با صدای بلند ساعت های زنگدار بیدار می شدند.

 

- بعد از شهادت شهید غلامرضا حسن زاده هر شب سحر های ماه رمضان بلندگوی مزار شهید روشن می شد و تمام برنامه های رادیو را در سحر پخش می کرد که هنوز هم ادامه دارد.

آری اینگونه سحر بیدار شدن ها  هم لذتی داشت. شما هم اگر مورد خاصی به ذهنتان می رسد بفرمایید تا اضافه کنم .

 

[ یکشنبه ۱۳٩۱/٥/۸ ] [ ۱٢:٥۱ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed