وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

هر سال روز چهاردهم شعبان همچون دیگر مناطق خراسان جنوبی به عنوان روز برات شناخته می شود. در روستای گز تمام مردم روستا در بعد از ظهر چهاردهم شعبان در محل قبرستان روستا جمع می شوند و بیاد درگذشتگان بویژه در گذشتگان سال گذشته قرآن می خوانند و یاد آنها را گرامی می دارند همینطور خوراکی ها مختلف بعنوان خیرات تهیه می گردند و بر روی هر کدام از قبور مربوط به یک خانواده گذاشته می شوند . حضور در این مراسم و تهیه خیرات برای درگذشتگان به قدری مهم است که اغلب اهالی که در مناطق خارج از روستا هستند تلاش می کنند خود را برای این مراسم به روستا برسانند.

معمولا خوراکی های آورده شده در داخل سینی های با روپوش هایی خاصقرار می گیرند و بر روی قبر تا زمان تقسیم آنها گذاشته می شوند . در این فاصله زمانی مردان معمولا مشغول خواندن قرآن و فاتحه هستند.

 همه مواد خیراتی آورده شده را در یک محل جمع  و مخلوط کرده و بین تمام مردم تقسیم می کنند .

 

از مهمترین موادی که برای این مراسم آورده می شود نان کماچ قلفی و نان چلپکی یا روغن جوشی است که به روش خاصی و بویژه برای افرادی که مرده فوت شده در سال گذشته دارند تهیه می گردد.

 مواد خیراتی توسط جوانان روستا بین مردم تقسیم می گردد.

درپایان مراسم  همه مردم در محلی جمع شده و بیاد درگذشتگان بویژه درگذشتگان سال گذشته فاتحه می خوانند. 

[ چهارشنبه ۱۳٩۱/٤/۱٤ ] [ ۱۱:٤۱ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed