وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

بادبادک ؟ آره بادبادک ولی نه آن بادبادک بازی مشهور که برای خودش فیستیوال دارد و هر سال در تلویزیون نشانش می دهند.

زمانیکه در محیط روستا کودکان برای بازی و سرگرمی به انواع و اقسام اسباب بازی های  دسترسی نداشتند مجبور شدند  برای بازی کردن متکی به خود و حداقل وسایل موجود در روستا باشند . 

بادبادک یکی از آن اسباب بازی ها است که با حداقل امکانات موجود در روستا ساخته شده است و بازی سرگرم کنند و مفرح است. در روستای گز این اسباب بازی که شامل یک قطعه نی است که بر روی آن دو برگه کاغذ قرار گرفته است و بااستقرار بر روی یک چوب با دویدن شخض و یا در مقابل باد قرار گرفتن آن می چرخد و حسی زیبا به تفکرات کودکانه شخص می دهد.

وسایل لازم برای ساخت بادبادک:


1- یک قطعه نی 

2- دو یرگ کاغذ 

3- مقداری جک (صمغ درخت بعنوان چسب)

5- یک عدد میخ 

6 یک قطعه چوب بلند 

روش ساخت بادبادک:

1- یک قطعه نی مناسب بطول حدود 10 تا 20 سانتی متر انتخاب کنید.

 

2- نی را از وسط بشکافید  و با استفاده از چاقو تیغه مناسبی از نی را جدا کرده و قسمت های اضافی آنرا با استفاده از چاقو اصلاح نمایید.

 

3- حال در قسمت وسط آن با استفاده از نوک چاقو سوراخی تعبیه نمایید. دقت نمایید سوراخ حتما در وسط باشد تا  تعادل بادبادک به راحتی حفظ گردد و در زمان چرخش  مشکل نداشته باشد.

4- مقداری جک یا همان صمغ درخت زردآلو یا بادام را در آب ریخته تا چسب مناسبی تهیه گردد . در صورت نیاز هم بزنید تا چسب زودتر آماده گردد.

5- بعد از آماده شدن چسب و قطعه نی چسب ها را بر روی قسمت داخلی نی بمالید تا بطور یکنواخت چسبناک گردد.

6- دو برگ کاغ را به اندازه ی دو طرف نی و با اندازه های برابر برش بدهید و در جهت مخالف هم بر روی نی بچسبانید . هر چه این برگه ها از تنوع رنگی و زیبایی بیشتری برخوردار باشند بادبادک در زمان چرخش منظره زیباتری را تداعی خواهد کرد.

با جسبیدن هر دو برگ بر روی نی بادبادک شما آماده است.

7- میخی را از داخل سوراخ نی عبور داده و در چوب فرو کنید تا بادبادک بر روی چوب مستقر گردد حال بادبادک را در مقابل باد ملایم قرار دهید یا در صورت نبود باد بادبادک را در جلوی خود قرار داده و بدوید با این کار بادبادک شروع به چرخش خواهد کرد و شما در رویاهای کودکانه تان شناور خواهید شد.

بادبادک ها را در اندازه های مختلف می توان درست کرد

[ یکشنبه ۱۳٩۱/٤/۱۱ ] [ ٧:٥۱ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed