وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

انواع سبزی محلی در روستای گز:

مردم روستا هر سال بهار به کاشت سبزی خوردن در مزارع خود می پردازند اما در این بین سبزی های دیگری هم وجود دارد که به صورت خودرو بر کنار جوی های آب سبز می شود و هر کدام دارای خواص متفاوتی است که مردم ازآن بر سر سفره های خود استفاده می کنند .

گیاه پونه:

این گیاه معمولا در پایان زمستان زمانی که هوا کمی به سمت گرمی می رود سبز می شود معمولا در خاک های مرطوب و غنی از مواد آلی مانند کود برگ به خوبی رشد می کند و در ابتدا جوانه های بسیار کوچک به رنگ بنفش دارد که هرچه رشد آن بیشتر می شود رنگ آن سبز تر و مزه آن رو به تلخی میرود وکم کم شبیه به درختچه ای کوچک میشود عمر این گیاه معمولا تا اواسط مهرماه می باشد  مردم روستا این گیاه را پدینه می خوانند و با برگ یا ریشه آن  می توان یک دم کرده فوق العاده تهیه نمود، برگ خشک آن را  به صورت پودر در می آورندو موقع پختن نان ازآن استفاده می کنند.از نظر علمی دم کرده آن بسیار آرام بخش و برای درمان سرما خوردگی ،زکام،سردردها و.......استفاده می شود.

 

 گیاه کرفس وحشی:

برگ های این گیاه شبیه به جعفری است رنگ ساقه و برگ های آن سبز و بوی مطبوعی دارد عمر این گیاه معمولا دو سال است که تکثیرآن به وسیله بذرتوسط بادها صورت می گیرد.بعدازمدتی در این گیاه گل های سفید مایل به سبز جوانه می زند.

خوردن عصاره ریشه کرفس تب را قطع خواهد کردو از تخم آن برای شکم درد استفاده می کنند.مردم روستا این گیاه راکرسب می خوانند.

 

 گیاه ترشک:

ازاین گیاه از قدیم الایام به عنوان یک سبزی مفیدوموثراستفاده می شده است منبع ویتامین  c است و داروی اشتها آور،تصفیه کننده و هضم کننده بسیار خوبی می باشد وبه خاطر خاصیت تصفیه کنندگی اش برای کسانی که دارای جوشهای موضعی و پوستی هستند بسیار مفید خواهد بود.همچنین از جوشانده ریشه آن هم برای درمان جوش های زیر پوستی استفاده می شود.مردم روستا این گیاه را تشبه می خوانند.

 

تهیه مطلب:غلامی

[ چهارشنبه ۱۳٩۱/۱/٢۳ ] [ ۱٢:۳٠ ‎ق.ظ ] [ محمود مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed