وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

نقوتشک گیاهی است چند برگی که در کوه های اطراف گز می روید این گیاه از دو برگ تا چند برگ دارد و با رشد برگ ها گاهی برگهای آن به چند ین سانتی متر می رسند .

این گیاه در کوه های شمالی روستای گز معروف به تگ دره عباس می روید و رنگ برگ های آن از سبز تا قهوه ای تیره متغییر است . از آنجا که رنگ کو ه های این منطقه هم تقریبا قهوی تیره تا قهوه ای نزدیک به قرمز است گاهی پیدا کردن آن مشکل است . این گیاه در ادامه زندگیش گل می دهد که بسیار زیبا است.

استفاده نقوتشک بعنوان یک سبزی خوراکی است بویژه اگر به آن نمک اضافه کنند بسیار خوشمزه است .گاهی آن را با گیاهدیگری که کمی مزه شوری دارد می خورند که کار نمک را کرده و آن را خوشمزه می کند.

 بعضی از افراد حتی ریشه این گیاه را در آورده پوست کرده و می خورند.

تقریبا هفته آخر اسفند تا اوایل اردیبهشت فصل نقوتشک است.

کودکان و جوانان روستا گاهی برای تفریح  به جمع آوری نقوتشک می پردازند . یکی از روز های اصلی که بسیاری از مردم برای جمع آوری نقوتشک اقدام می کنند روز سیزده به در است که چیدن نقوتشک در این روز هم فال است و هم تماشا.

[ جمعه ۱۳٩۱/۱/۱۸ ] [ ۱٢:۱٠ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed