وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

گزی ها طبق  رسم معمول در ایام عید به دیدار آشنایان و فامیل خود می روند. ابتدا کوچکترها به دست بوسی بزرگترها و بعد بزرگترها احترامی که به آنها گذاشته شده است را پاسخ می دهند. دراین دید و بازدیدها پذیرایی های مختلفی وجود دارد مانند : شیرینی،تخمه،پسته و.... یکی از خوشمزه ترین آجیل ها که معمولا بزرگترها با دقت وحوصله خاصی به تهیه آن می پردازند کله کنو(شاهدانه)است. این خوراکی خوشمزه از ترکیب خرما و کنو که به دست خود مردم روستا کاشت و برداشت شده است تهیه می شود، به این صورت که ابتدا کنو ها را درون تابه تفت می دهند و بعد خرما که هسته و پوست آن را جدا کرده اند به آن اضافه می کنند و بعد مقداری از آن را برداشته و به صورت گردو در می آورند بعد آن ر بر روی سبد می گذارند تا به اصطلاح خشک شود و بعد نوش جان می کنند.

  ناگفته نماند این آجیل ازآن دسته آجیل هایی است که هنوز در بین مردم روستا پابرجا مانده است آن قدیم ترها گندم برشته(گندم شورکرده) و کلوچه قندی(شیرینی زنجبیلی) وسفوف (ترکیب نبات با رازیانه همان بادیان خودمان) مرسوم بود.

ارسال مطلب : غلامی

[ یکشنبه ۱۳٩۱/۱/٦ ] [ ۱٢:۳٠ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed