وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

اگر چه بالاخانه در بسیاری از نقاط کشور استفاده می شود ولی لازم دیدم این کلمه را در روستای گز بطور اختصاصی مورد بررسی قرار دهم . بالاخُنه یکی از ویژگی های غیر قابل انکار معماری روستایی در گز است.

بالاخُنه در واقع خانه یا اتاقی است که بر پشت بام  یک خانه دیگر ساخته می شود و همیشه یک اتاق دیگر در زیر آن قرار دارد. در فرهنگ امروز روستای گز دیگر هیچ تاکیدی بر ساخت بالاخانه وجود ندارد ولی در زمانی که شاید تا همین 10 سال پیش هم ادامه داشت کسی که خانه جدیدی می ساخت حتما بالا خانه هم می ساخت در واقع بالاخانه به نوعی نشان شرایط مادی بهتر طرف بود . این موضوع آنقدر اهمیت داشت که گاهی در حالی که خانه ها بر فراز بلندی ها قرار داشتند و لزوما نیازی به بالاخانه نبود ولی باز هم بالا خانه ساخته می شد. اگر باز هم کمی به عقب تر بر گردیم مثلا در دهه 30 و40 تنها منازلی بالا خانه داشتند که وضعیت تمکن مالی آن ها بهتر بود و به نوعی نشان دهنده شرایط بهتر ساکنان آن بود.

دلایل ساخت بالا خانه را می توان در موارد زیر خلاصه کرد.

1- چون در روستا معمولا احشام هم در کنار خانه های انسان ها در همان منزل قرار دارند این موضوع به دو دلیل باعث ایجاد بالا خانه توسط فرد می شد. اول اینکه همسطح نبودن خانه احشام با اتاق های زندگی افراد باعث کنترل رفت و آمد احشام به اتاق های نشیمن می گردید. دوم اینکه با این کار تا حدی از حیوانات موزی که در طویله های و به همراه احسام زندگی می کردند دوری می گردید. سوم اینکه مشکل کمبود فضا در خانه ها رفع می گردید و احشام در طبقه زیرین و انسان ها در طبقه بالایی بودند.

2- مسلما وقتی ارتفاع خانه بیشتر می گردید دید آن خانه از طریق پنجره ها بهتر می گردید و مناظر زیباتری در مقابل چشم ساکنان قرار می گرفت ، از طرفی با وزش نسیم از این پنجره ها هوای دلپذیرتری در بالا خانه جریان پیدا می کرد.

3- معمولا در جلوی بالاخانه بخش با دید باز به نام پیشگَهی می ساختند که رو به وسط منزل یا مناظر روستا بود و در شب یا بعد از ظهر ها در آن می نشستند و از مناظر لذت می بردند.

سقف بالاخنه ها برای سبک تر شدن بنا معمولا چوبی بود و بندرت از خشت برای ساخت سقف استفاده می گردید.

[ سه‌شنبه ۱۳٩۱/٢/۱٢ ] [ ۱٢:۳٤ ‎ق.ظ ] [ محمود مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed