وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

 

در جنوب روستای گز جایی که آخرین حد مزارع و بندها است تک درخت بنه ای وجود دارد که سال هاست به تنهایی روز ها و شب ها را سپری می کند . این درخت شاهد بسیاری از مردمان بوده است که به دیدارش آمده اند، وراندازش کرده اند و از حضورش در اینجا متعجب شده اند ولی در نهایت راهشان را گرفته اند و رفته اند . بسیاری رهگذران آمدند و رفتند و این درخت هنوز پرصلابت و استوار سایه اش را در گرمای تابستان نثار رهگذران و بویژه دروگران گندم در اوج گرمای تابستان می نماید.

 


 

درخت بنه قطری نزدیک به 1 متر دارد و محیط آن حدود 2 متر و 70 سانتی متر است . وسط تنه درخت بطور کامل خالی شده است و طبق اطلاعاتی که من دریافت کردم از روزی که قدیمی ترین افراد به یاد می آورند به همین گونه بوده است . می توان به راحتی گفت این درخت چند صد سال قدمت دارد و چه روز ها را که به خود ندیده است . درخت سال ها میزبان پرندگانی بوده است که در بیابان به دنبال شاخه ای برای ساخت لانه بوده اند . در اطراف درخت هنوز به آسانی آثار خاله بازی و خانه سازی کودکانه را می توان مشاهده کرد . تنه خالی درخت میزبان کودکانی بوده است که سال ها در داخل آن قایم باشک بازی کرده اند و سپس آنقدر بزرگ شده اند که در تنه درخت جای نگرفته اند و در نهایت راهشان را گرفته اند و رفته اند ولی این درخت مقاوم و پابرجا یکه و تنها پذیرای دیدارکنندگانش است .

درخت بنه با توجه به تنهایی آن از قدیم در نظر مردمان ابهتی داشته است بطوریکه از سال های قدیم به آن به چشم تقدس می نگرند و حتی در محل درخت قلور می پزند و نذری می دهند . بر شاخه های درخت پارچه هایی بسته شده است که در درختان مربوط به امامزاده ها دیده ام.

 

[ دوشنبه ۱۳٩۱/۳/۱ ] [ ۱٢:٤٥ ‎ق.ظ ] [ محمود مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed