وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

یادمه حدود  30 سال قبل یک روز موقع غروب آفتاب کبله آقا (کربلایی سید محمد باقر علوی) به چند تا از ما بچه ها گفت بیاید سرتپه می خواهیم آتش روشن کنیم . من و چند نفر دیگر شزوله یا شزگوله (نوعی هیزم ) جمع کردیم و آتش مفصلی بر پا شد .کبله آقا در حین آتش داشت کوه مقابل درمنطقه ناحیه هردنگ در فاصله حداقل حدود 20 کیلومتری را نگاه می کرد . بعد از حدود 20 دقیقه آتشی در کوه مقابل که منطقه ناحیه هردنگ بود روشن شد. خدابیامرزادش آن موقع مرحوم کبله آقا برای ما توضیحی نداد ولی بعدا متوجه شدم که کلبه آقا با برادرش مرحوم سید یحیی (خدابیامرزادش) قرار گداشته بود هر وقت از سفر برگشت سر کوه آتش برپا کند تا ایشان باخبر شود و ایشان هم برای اینکه باخبر شدنش را اعلام کند مجددا آتش روشن کرده است.

در واقع در زمانی که هیچ راه ارتباطی همچون تلفن و موبایل وجود نداشته است و وسایل نقلیه امروزی به راحتی در اختیار همگان نبوده است مردم از این روش برای برقراری ارتباط استفاده می کرده اند.

[ سه‌شنبه ۱۳٩٠/۱٢/۱٦ ] [ ٧:٥٧ ‎ق.ظ ] [ محمود مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed