وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

گُلَخ در روستای گز به معنای تکه سنگ یا قطعه سنگ  است.  سنگ های که نه آنقدر کوچک هستند که به آنها ریگ گفته شود نه آنقدر بزرگ که خود نام سنگ را بر آنها گذاریم . قطعاتی در حد چند سانتی متر تا حدود 10 تا حداکثر 20 سانتی متر . این گلخ ها اگر چه در جایی به شدت مزاحم کار کشاورزی بوده اند ولی در جایی مشکل گشای کار ساخت و ساز خانه برای زدن سقف های گنبدی خشتی بوده اند . در کار ساخت و ساز در بین خشت ها قرار می گرفته اند و باعث سفت شدن خشت ها به همدیگر و پرکردن فضا های خالی  بین آنها می شده اند .

در داخل کشمان (مزارع) روستا چند کوت (کپه) از این قطعه سنگ ها  وجود دارد که به آنها کوت گلخ می گویند .زمانی که کودکی بیش نبودم همیشه یکی از سوال هایم این بود که این تپه های کوچک متشکل از قطعات سنگ در وسط مزارع چه می کنند . این سوال در ذهنم ماند تا اینکه روزگاری به حقیقتی پی بردم که دوباره دال بر راه های سخت طی شده  توسط نسل های گذشته بود.امروز می دانم اینها خود دلیل دیگری بر سخت کوشی و کار های سخت و طاقت فرسای پدران مان در آباد کردن این مزارع بوده اند . در واقع این مزارع که امروز بصورت مستطیلی و کاملا شسته و رفته ما می بینیم محل های بوده اند که سنگ های کوچک و بزرگ از سطح تا عمق زمین در آن پراکنده بوده اند. این قطعه سنگ ها یک به یک از داخل زمین زراعی جمع شده اند و با دست یا وسایل دیگر آن روزگار به این محل حمل و انباشته شده اند . در واقع زمین زراعی که شما می بینید در گذر سال ها و زیر ورو شدن های متعدد و جداکردن گلخ ها تبدیل به این خید یک دست و حاصلخیز شده اند .

اغلب ما حتی حوصله جمع کردن 10 تا از این گلخ ها را از داخل یک زمین زراعی نداریم . شاید سنگی در جلوی پایمان باشد بارها به آن برخورد کنیم ولی تنبلی کنیم آنرا برداریم . 

باید از مردمان سخت کوش نسل های قبل مان سپاسگزار باشیم که راه ها را برای ما هموار کردند. 

[ جمعه ۱۳٩۱/٢/۸ ] [ ٧:٠٩ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed