وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

همیان : کیسه ای که در آن درهم نهند.  بر وزن انبان ، کیسه ای باشد طولانی که بر کمر بندند و به عربی صره خوانند.
قیمت همیان و کیسه از زر است
بی زری همیان و کیسه ابتر است .


تعریف فوق معنای همیان در لغت نامه دهخدا است . در کتاب ها بار ها همیان را خوانده بودم  و در فیلم ها شنیده بودم  و آنرا بعنوان یک وسیله تاریخی می دانستم ولی هرگز فکر نمی کردم در گز هم بتوان همیان پیدا کرد تا اینکه در ادامه کنجکاوی هایم در گذشته گز به همین کیسه چرمی که می بینید رسیدم که نام همیان بر خود دارد.

این وسیله کیسه ی چرمی  است که سرآن با قرار گرفتن در زیر بندی بسته می شده است و در داخل آن سکه حمل می شده است . همانطور که در عکس می بینید همیان بندی داشته است که به کمر بسته می شده است و در زیر لباس ها قرار می گرفته تا هم جای مطمئنی باشد و هم از دید دیگران دور باشد. همیانی که در عکس می بینید در کمترین تخمین حدود 70 تا 80 سال عمر دارد و سال هاست که منتظر امروز بوده تا عکس آن در وبلاگذاشته شود. 

 

[ جمعه ۱۳٩٠/۱٢/٥ ] [ ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed