وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

سبد ها در روستای گز در اندازه های مختلفی وجود دارند ولی بطور کلی با توجه به استفاده آنها به سه نام در سه اندازه شناخته می شوند.این سبد ها تولید شده توسط مردم روستا و  در داخل روستا بوده است و افراد خاصی با استفاده از ساقه های مستقیم در خت بادام کوهی که در زبان محلی صافت نامیده می شوند تهیه می شده است .

1- اندازه کوچک با نام دوگ ریسی (دوک ریسی) این سبد قطری بین 15 تا 40 ساتتی متر دارد . از آنجا که این سبد در زمان هایی که نخ ریسی وجود داشت برای گذاشتن دوک در داخل آن استفاده می شد با نام  سبد دوک ریسی مشهور است

2- اندازه متوسط یا شلغم شوری : سبد شلغم شوری قطری بین 40 تا حدود 80 سانتی  متر دارد و بیشترین کاربرد را در بین سبدها دارد از این سبد در کار های مختلفی همچون نگهداری مواد ، علوفه دادن به گوسفندان و جابجایی بعضی وسایل و غیره استفاده می شود. از آنجا که یکی از استفاده های اصلی این سبد در شستن شلغم در جوی آب می باشد نام سبد شلغم شوری به آن داده اند . شستن شلغم در این سبد به اینگونه بوده است که سبد را از شلغم پر کرده و در داخل جوی آب قرار می داده اند آب از سوراخ های سبد وارد سبد شده وبین شلغم ها جریان میافته است سپس با حرکت دادن سبد و با توجه به برخورد شلغم ها با همدیگر و نیز با کمک دست خاک شلغم شسته شده و شلغم تمیز می شده است. برای این نوع سبد محل های مخصوصی بعنوان دسته تعبیه شده است .

 

3- اندازه بزرگ با نام کالک بیز می باشد این سبد معمولا قطری بزرگتر از 1 متر دارد . و در زمان قدیم در هر خانه معمولا یک کالک بیز وجود داشته است. از استفاده های این نوع سبد نگهداری جوجه مرغ ها برای در امان ماندن از حمله گربه ها بوده است به اینصورت که سبد را برعکس بر روی زمین می گذاشته اند و جوجه مرغ ها را در زیر آن قرار می داده اند. از آنجا که یکی از کاربردهای اصلی این سبد استفاده از آن برای ریختن کالک ها و تمیز کردن آنها بوده است با نام سبد کالک بیز شناخته می شود. 

 

[ سه‌شنبه ۱۳٩٠/۱٢/٢ ] [ ٩:٥٥ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed