وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

وجود سنگ های متفاوت و فرسایش پذیر در اطراف روستا باعث ایجاد پدیده های جالب و دیدنی در اطراف روستا بویژه دره بغاباد و شمال روستا شده است.

 


گروه اول حفره هایی است که در لاخ های بغاباد و کاله اصغولی ایجاد شده است این نوع سنگ را در زمین شناسی کنگلومرا می گویند که از به هم چسبیدن سنگ ها و سنگریزه ها درست شده است . در اصطلاح محل به آن سنگ لاخی می گویند . این نوع سنگ به دلیل وجود دانه های کوچک آن بر اثر باد و باران سوراخ های متعددی در آن ایجاد شده است که از فاصله دور مانند لانه زنبور سوراخ سوراخ است و به این حالت فرسایش لانه زنبوری هم می گویند. سوراخ های که به این طریق بوجود آمده اند گاهی بزرگ شده و محل مناسبی برای انتخاب لانه حیوانات وحشی شده اند بطوریکه در بعضی از اینها شغال لانه داشته است و اسم آن قسمت با همان نام قال(لانه) شغال بر منطقه مانده است. در مواردی هم آنقدر بزرگ می شوند که تبدیل به یک غار کوچک می شوند که محل مناسبی برای استراحت انسان و گاهی نگهبانی از باغ ها بوده اند.

 

 

گروه دوم پدیده هایی است که در سنگ های نوع آتشفشانی شمال روستا در منطقه شوشکه و تگ امبیز ایجاد شده است . این پدیده ها نیز بر اثر فعالیت های باد و باران و فرسایش با عث ایجاد اشکالی شده اند که زیبایی های خاص خود شان را دارند از جمله این موارد اشکال پشت شوشکه و لاخ یک لنگی (که جداگانه توضیح داده خواهد شد)

 

گروه سوم اشکالی است که در آبرفت های زیاد سخت نشده حاشیه شرقی بند آقا سید محمد بوجود آمده است در این آبرفت ها از آنجا که سست بوده اند بر اثر حرکت آب از بالا به پایین  (در شمال روستا ) شیار های متعددی ایجاد شده است که می توان به آن حالت هزار دره را اطلاق کرددر داخل این مجموع سنگ قرمز رنگی وجود دارد که برای رنگ کردن گوسفندان استفاده می شود (پست جداگانه می طلبد)

گروه چهارم تپه های رنگ به رنگ در شمال روستا در نزدیکی لاخ یک لنگی است این تغییرات در سنگ هایی آتشفشانی با تغییر رنگ ایجاد شده اند و بر اثر اتغییر ترکیب این سنگ ها بویژه کم و زیاد شدن آهن و تغییر ترکیب شیمایی آن بوجود آمده اند و ارزش دیدن را دارند.

 

[ شنبه ۱۳٩٠/۱٢/٢٠ ] [ ۱٢:۱٧ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed