وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

کسانی که سن حداقل 20 سال را داشته باشند  حمام قدیم روستا را بیاد دارند این حمام از خشت های پخته ساخته شده بود که با ملاتی  به هم چسبانده شده اند . شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که این خشت های پخته و ملات آهکی آن از کجا آمده اند.

در اطراف روستا حداقل 4 نقطه وجود دارد که می توان آثاری از کوزه های قدیمی را مشاهده کرده این آثار در حال حاضر جز چند قطعه سنگ روی هم و مقداری تغییر رنگ چیزی نیستند ولی گویای فعالیت هایی مهندسی وار در این منطقه هستند . در تصویر فوق محل 4 کوره را می توانید مشاهده کنید.

1- اولین مورد که از بقیه سالم تر است و به نطر می رسد جدید تر باشد در مجاورت مادر چاه بغاباد و زیر بند های تگ امبیز می باشد این کوره یک کوره آهک پزی بوده است هنوز سنگ های آهک در کنار این کوره آماده هستند ولی به هر دلیلی به پختن نرسیده اند .

 

2- کوره دوم که فقط بصورت کپه ای از سنگ قابل مشاهده است در پایین مرغداری حاج آقای حسن زاده در مجاورت رودخانه است. آثار این کوره در مجاورت جاده ای که از سمت جنوب به طرف مرغداری می رود قابل مشاهده است این کوره هم مجددا کوره آهک پزی بوده است.

  

3- کوره سوم در داخل بند کربلایی غلامحسین الوانی بود که البته چند سال پیش به دنبال ساخت جوی آب آثار این کوره تخریب شد. این هم به نظر می رسد کوره آهک پزی بوده است. بندهای اطراف این کوره بنام بند کوره نامیده می شوند.

4- کوره چهارم که کوره خشت پزی بوده است و هنوز هم این محل به همان نام کوره خشت پزی خوانده می شود در پایین دست مخابرات روستا واقع می باشد این کوره تا چند سال پیش در حالتی نسبتا سالم وجود داشت ولی این محل هم برای ایجاد بند تخریب شد و هیچ آثاری از آن باقی نمانده است .در این کوره علاوه بر پختن خشت ها بعضی از لوازم مورد استفاده مانند جاسبویی را نیز می پخته اند.آثار کوره فقط با مقدار تغییر رنگ مایل به قرمز در محل کوره قابل مشاهده است.

شاید موارد دیگری هم بوده است که من از آن بی خبر هستم.

[ شنبه ۱۳٩٠/۱۱/٢٢ ] [ ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed