وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

سابات یا ساباط یکی از ویژگی های معماری خانه های روستای در گز است .

 

ساباط چیست : ساباط در واقع بخشی از کوچه است که سرپوشیده شده است . در واقع ساباط ها کوچه هایی هستند بصورت دالانی که معمولا تنگ و در بسیاری موارد تاریک و سرپوشیده می باشند.  هدف از ایجاد سابات ها موارد متعددی می تواند باشد که مهمترین آن استفاده بهینه از فضا برای ساختن ابنیه بوده است به این ترتیب که با پوشش کوچه از طرفی مسیر رفت و آمد حفظ می شده است و از طرفی نیز با بنایی که بر روی آن ساخته می شده است در استفاده از فضا استفاده بهینه می شده است . اغلب خانه هایی که بر روی ساباط ساخته می شده اند از دو طرف پنجره دارند و این یکی از ویژگی های این بنا ها است .

سابات ها  کار کرد های دیگری هم داشته اند.از طرفی با تاق ضربی که بین دو خانه مجاور زده می شده است به استحکام این دو خانه کمک می کرده است. از طرف دیگر سابات محل مناسبی برای حفاظت عابرین از نور آفتاب و گرمای تابستان و باران و برف زمستان بوده است و برای دقایقی محیطی امن تر را برای افراد فراهم می کرده است . با توجه به سایه بودن ساباط ها معمولا نسیم خنکی در این ساباط ها می وزد که محل مناسبی برای گپ و گفت ها تابستانی و بازی کودکان بوده است. 

در روستای گز چندین مورد از این ساباط وجود دارد.

[ چهارشنبه ۱۳٩٠/۱۱/۱٢ ] [ ۱٢:٤٧ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed