وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

گزی ها برای بعضی اتفاقات معانی خاصی تعریف می کنند از جمله:

قند در استکان چای بیفتد .........................................................میهمان می آید.

استکان ها ردیف شوند ............................................................میهمان می آید.

کلیجدک برروی بام خانه آواز بخواند.....................خبر خوش یابد و یا میهمان می آید.(کلیجدک پرنده ایست شبیه کلاغ یا زاغ)

کودکی خانه را جارو بزند.................................................... ........میهمان می آید.

اگر از قیچی بدون اینکه با آن پارچه ای ببرند استفاده کنند .................دعوا می شود.

اگر کف پای کسی بخارد.......................................................غیبتش را می کنند.

در زمانهای قدیم که خمیر مایه وجود نداشته هربارکه نان می پختندمقداری از خمیر را در سفره مخصوص (سفره ای نمدی که زمان نان پختن پهن می کنند وبرروی آن خمیر راچانه یا به قول خودمان گرده می کنند) می گذاشتند تا خوب ترش شود ودفعه بعدازآن به عنوان خمیرمایه استفاده کنند حال اگر آن مقدار خمیر که معمولا آن را به صورت گرد(دایره ای) می گذاشتنداز حالت خود خارج می شدو زبانه هایی از آن بیرون می زد. در این حالت  می گفتند دیگران غیبتمان را کرده اند که خمیر گوش کرده وآن را به زبان مردم تشبیه می کردند.

زمانی که فردی می خواهد کاری را انجام دهد وبا یک اتفاق کوچک موفق به انجام آن نمی شود می گویند چپی شده مثلا کسی می خواهد به منزل دیگری برود به حیاط یا کوچه که می رسد یادش می آید فلان وسیله را بر نداشته و دوباره به خانه مراجعت می کند میگوید چپی شدم حتما نیستند ومعمولا چون با این اعتقاد می رود همان هم پیش می آید.

پر کاهی بر روی مژه شخصی باشد ویا مژه اش بر روی گونه اش بیفتد به او می گویند نامه یا مسافر اگر بگوید نامه از عزیزانش خبر می آید واگر بگوید مسافر عزیزانش به دیدن او می آیند.

ارسال کننده :آقای غلامی

[ پنجشنبه ۱۳٩٠/۱۱/۱۳ ] [ ۱٢:٤٢ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed