وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

بعد از مدت ها انتظار جند هفته ای شده است که با اختصاص بودجه طرح هادی روستا آغاز شده است و دهیاری مشغول اجرای طرح می باشد. در حال حاضر عملیات طذح های از کوچه ی غربی روستا آغاز شده است و شامل 1- تخریب خانه هایی که در مسیر قرار دارند و مورد استفاده قرار نمی گیرند 2- سنگفرش کوجه ها و 3- دیوار کشی اطراف قبرستان می باشد. 

با تشکر از دهیار و شورای اسلامی روستا انشالله که با استفاده بهینه از بودجه های اختصاص یافته و نیز پیگیری بودجه های جدید با اجرای طرح هادی محیط روستا زیباتر گردد

 

 

 

با تشکر از آقای حسین مسعودی برای ارسال عکس ها

[ جمعه ۱۳٩۳/٩/٢۸ ] [ ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

سال ها پیش شاید حدود بیست و چند سال پیش یکی از همولایتی ها که علی رغم وجود ساعت هنوز استفاده از ساعت را در کار آبیاری درست و حسابی قبول نداشت شبی دیگ بزرگی آورد و کاسه ای که در کف آن یک سوراخ بود در داخل  آن گذاشت، کاسه شروع به پر آب شدن کرد، همینکه کااسه پر شد آن را خالی کرد و دوباره داخل آب گذاشت. کنجکاوانه سوالاتی کردم و فهمیدم هر بار پر آب شدن تاس (کاسه) یک فنجان آب است . شاید آن آخرین نفس های این سیستم تقسیم آب بود و بعد از آن دیگر این تاس و دیگ به تاریخ سپرده شد و چند وقت پیش هم هر چه سراغ گرفتم نتوانستم کاسه را حتی برای عکس گرفتن در گز پیدا کنم .

 

و اما در مورد بُل دواندن

 قبل از مطالعه این مطلب پست مربوط به تقسیم آب در روستای  گز را بخوانید.

 شاید امروز برای ما سخت باشد تصور کنیم که با چه مشکلاتی در تقسیم آب قنات پدران مان درگیر بودند . آنروزها که هنوز ساعت برای تقسیم آب نبود برای تقسیم آب از سیستمی که قبلا شرح آن داده شد استفاده می شد در این سیستم هر شبانه روز دو تاقه بود با نام تاقه شب و تاقه ی روز . مرز این دو تاقه اول صبح و اول شب بود 

 مرز صبح را دژبند صبح و مرز شب را دژبند نماشم می گفتند که هنوز هم این نام ها وجود دارد. برای تقسیم بندى آب در تاقه ی روز از حرکت آفتاب بر روی زمین و دیوارها استفاده می شد . بدین صورت که کوچه ای نزدیک خانه ی آقای جوادی و حیدر قلی بیگ هر سنگی و سوراخی از کوچه نشانه ای تعداد خاصی فتجان آب بود و همه به آن مراجعه می کردند که مثلا ده فنجان کجا است و تنها مقیاسی بود که مورد قبول همکان بود.

 و اما در تاقه ی شب کار بسیار سخت تر بود بر اساس تجربه دریافته بودند که چه تاسی با چه سوراخی ( از لحاظ قطر ) شب را به 60 فنجان تقسیم خواهد کرد و البته با توجه به اینکه طول شب ها فرق می کرده است برای فصول مختلف تاس های مختلفی بوده است. حتی بعضی تاس ها خطوطی داشته اند که نیم فنجان و کمتر را هم مشخص می کرده اند. 

 کار بدین صورت بوده است که حداقل دو نفر از طرفین آب بر سر تاس بل دواندن بوده اند  . بعد از دژبند نماشم کاسه را بر روی آب در داخل قابلمه قرار می داده اند و به ازای هر بار پر شدن تاس یک فنجان آب محاسبه می شده است تا زمانیکه تعداد فنجان آن شخص تمام شود و نوبت نفر بعدی برسد.

 ناگفته معلوم است که این موصوع چه مشکلات ، دلخوری و شاید دعوا ها داشته است.

 

 عکس ها بل دوانی را نشان می دهد عکس ها را از اینترنت از ویکی پدیا گرفته ام  .

 

[ پنجشنبه ۱۳٩۳/٩/۱۳ ] [ ٩:٥٩ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

این جند عکس را آقای علی مسعودی برای وبلاگ ارسال نموده اند که با تشکر و سپاس از ایشان در وبلاگ قرار دادم.

[ پنجشنبه ۱۳٩۳/٩/٦ ] [ ٤:۳٧ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed