وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

یکی از میوه های اصلی که در روستای گز وجود دارد توت است . توت علاوه بر اینکه میوه ای خوشمزه است در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد .

در این قسمت می خواهم انواع توت را در روستای گز توضیح دهم بدیهی است که انواع توت در منطقه چندان تفاوتی ندارد و فقط منظور کلماتی که برای هر نوع از توت بکار برده می شود می باشد.

1- توت فیلجه.

توت فیلجه در واقع توتی است که از درخت اولیه توت که هنوز ÷یوند نخورده است بدست می آید این توت معمولا کوچک و به تعداد زیاد بر شاخه ها وجود دارد ولی مزه ی آن چندان خوشمزه و مورد پسند نمی باشد و بیشترین استفاده آن برای دام است. برگ درختان توت فیلجه برای استفاده احشام و نوغانداری مورد استفاده قرار می گیرد.

2- توت معمولی این نوع توت که با نام خاصی نامیده نمی شود و بیشترین توصعه را دربین درختان توت منطقه دارد دارای توت هایی معمولا دراز و خوشمزه است . به نظر می رسد این نوع توت ویزگی های آن از جهات مختلف متعادل است و به همین خاطر بیشتر از بقیه مورد توجه قرار گرفته است . جدای از خوردن این نوع توت با جمع آوری و خشک کردن آن به عنوان غذای احشام مورد استفاده قرار می گیرد.

2- توت بیرجندی این نوع توت که پیوند آن برای اولین بار حدود 50 سال پیش از مدرسه علمیه بیرجند به گز منتقل شده است و به همین دلیل توت بیرجندی نامیده می شود بسیار شیرین است و نسبت به دیگر توت ها پیش رس است و اولین توتی است که می رسد . توت بسیار خوشمزه و بر شاخه ها محکم چسبیده است . کشته این توت ها بسیار خوشمزه و متمایز می باشد . این توت گاهی بنام توت مشهدی هم شناخته می شود.

4- توت سیه بلگ (سیَبلگ) این نوع توت کوچک و شیرین است بطوری که در صورتی که کامل رسیده باشد اغلب افراد بیش از چند دانه آن را نمی توانند بخورند برای اینکه بدلیل شیرینی زیاد دل را می زند.معمولا این نوع درختان از لحاظ بار آوری مقدار کمتری محصول می دهند و برگ ها از انواع دیگر توت کوچکتر است.

5-توت بخارایی. این نوع توت میزان خوشمزگی آن نسبت به توت های دیگر کمتر است ولی میزان بار آوری آن بالا است. دانه های توت کمتر دراز هستند و بیشتر به کگردی نزدیک هستند . توت بخارایی که توت خراشادی هم نامیده می شود معمولا توتی پی رس است و زمانیکه اغلب انواع توت تمام شده است هنوز می توان بر درختان توت بخارایی توت را پیدا کرد. درختان این نوع توت هم نسبت به انواع دیگر کوچکتر هستند.

- توت سیاه این نوع توت نیز یک نوع توت فیلجه است که مزه چندانی ندارد ولی بخاطر رنگ سیاه آن مورد توجه می باشد . دقت کنید که توت سیاه با شاتوت متفاوت می باشد.

[ سه‌شنبه ۱۳٩٢/٢/۳۱ ] [ ٢:٠٢ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

کلاس چهارم تمام شده بود و به کلاس پنجم رفته بودم همان اوایل سال بود که گفتند معلم می خواهد عوض شود سرکار خانم طاقی که معلم کلاس چهارم ما بود (خدا نگهدارش باشد) رفته بود. همه منتظر بودیم ببینیم چه کسی می آید بالاخره گفتند آقای خزائی نامی که اصالتا از کلاته سلیمان است خواهد آمد بالاخره روزی انتظار به سر آمد و آقای خزائی با خانمشان با یک ژیان از گدار کالو نمودار شدند. ایشان ابهتی داشت که نگو و نپرس. نصف خاطرات مدرسه ام از ایشان است. همان روزهای اول که مشق ها را نگاه می کرد. مشق من را که نگاه کرد گفت اینها چیه نوشتی یک چند بهانه آوردم بعد گفت بهتر بنویس من هم که حالا دیگر گریه ام گرفته بود گفتم "آقا به خدا بِتَر از ایی نمتونم بنویسم" هنوز حرفم تما نشده بود که تشنقی جانانه ای خواباند توی گوشم که هنوز هم سوزش آن را احساس می کنم و گفت برو بهتر بنویس . خلاصه روز های بعد دفترم را به بقیه نشان می داد و می گفت بر بهتر بنویس

روز معلم بر همه معلمان دیروز و امروز مبارک باد

[ پنجشنبه ۱۳٩٢/٢/۱٢ ] [ ۸:٠٧ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed