وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

در مورد زرشک خواستم مطلب بگذارم دیدم اینترنت پراز مطلب است بنابراین فقط چند مرحله از گل زرد زرشک تا یاقوت های قرمز را برایتان به تصویر می کشم.

بقیه عکس ها در ادامه مطلب


براي مطالعه ادامه مطلب اينجا را كليك كنيد
[ جمعه ۱۳٩۱/٧/٢۸ ] [ ۱۱:٤٩ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

با کمال تاسف مطلع شدیم داماد و فرزند مرحوم غلامحسین حسنی در تصادفی جان به جان آفرین تسلیم کرده اند برای ایشان طلب آمرزش و برای بازماندگان صبر از خداوند متعال خواهانیم

[ پنجشنبه ۱۳٩۱/٧/٢٧ ] [ ۱:۱٢ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]
نکته اول : دوستان دقت کنید اشعار محلی به روانی غزل و قصیده نیست گاهی باید دو یا سه یا چند بار بخوانید تا دست شما بیاید و بتوانید روان بخوانید . در ضمن یادتان باشد منظور ما از این اشعار ادعای شاعری نیست دنبال وزن و قافیه کامل هم نگردید. هدف زنده کردن و زنده نگهداشتن کلمات و اصطلاحات و لهجه گز است حالا در قالب نظم و نثر و هرچه که باشد.
دوم اینکه : حساسیت من و دیگر نویسندگان وبلاگ به احترام گذاشتن به اشخاص و عقاید کمتر از هیچیک از شما نیست. سعی نکنید در اشعار و نوشته ها دنبال تاریخ ، روابط و افکار تنش زا بگردید . هدف فقط شناخت ، معرفی و ثبت تاریخ ، فرهنگ و داشته های گز است به ما کمک کنید و با افکار پراکنده  ما و خودتان را اذیت نکنید.

سوم اینکه من هنوز هم متعجبم با این همه افراد تحصیلکرده گزی که این وبلاگ را می خوانند چرا صدای یکی در نمیاد آقا تورو خدا نترسید هیچ اتفاقی نمی افته نظر بدید مطلب بفرستید . دو بار بنویسید ترستون می ریزه . حتی اونایی که خودشون با کامپیوتر آشنا نیستند به فرزندان بگویند بنویسند ولا بالا حیفه  بهتره قدمی برداریم برای این دیار قبل از آنکه خودمان را از زمین بردارند. همه آنچه در ذهن و فکر شما است ارزش ثبت کردن دارد . هر چند من عزممو جزم کردم و حتی شده یکه و تنها تا آخرین کلمه ای که بتونم در مورد گز خواهم نوشت ولی بالاخره حضور شما هم دل ما را گرم خواهد کرد. غیر از آقای علوی که بعد سال ها و بسیار دورتر از گز برایمان می نویسد و نظر می دهد ، آقای غلامی گاهی برای ما مطلب می فرستاد که نمی دونم کجا هستند ایشان هم بی صدا شده (شاید سربازیه) ولی هر جا هست خدا نگهدار ایشون باشه. گروه برو بچ هم انگار از هم پاشیده یا کلاس شون بالا رفته نمی دونم به من ربطی نداره ولی در وبلاگ جای مطالب شون خالیه.

این مطلب رو برا شما نوشتم اِ اِ چرا اینطرف اونطرفو نگا می کنی خود شما رو می گم که مطلبو خوندی و صفحه رو داری می بندی

[ چهارشنبه ۱۳٩۱/٧/۱٩ ] [ ٧:٠۱ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

مَه مَه =مَ مَ= مادر

جَدّه : مادر بزرگ

جَدُّو : پدر بزرگ

کاکا= برادر

دادا= خواهر

خُسِربره: برادرزن          یک ضرب المثل: خسربره جون دله     هرکه نداره مشکله

خُسِر : پدرزن

خَش = مادر زن

هم زلف: باجناغ

همزَ=همزن= هوو

پیش زاده: فرزندی که از زن قبلی یک مرد و یا شوهر قبلی یک زن بدنیا آمده است

خُلُو = دایی

خازگار = خواستگار

نواسه = نوه

کواسه = نبیره

به گز مادر را مه مه بگویند           خدا عمرش دهد همه بگویند

به گز جَدّه بود مادر بزرگت            ولی جَدّو شود بابابزرگت

اگر خواهی برادر را صدا کن           بگو کاکا بیا ما را نگا کن

ولی خواهر بود دادا در اینجا          که دادا جان کاکا هست اینجا

پدر زن و پدر شوهر خُسر شد       که خَش مادر زن هر مرد حُرّ شد

خُسربره بود جون دل اینجا            که هست نام برادر زن در اینجا

اگر که باجناغت خوب باشد          بگو هم زلف من محبوب باشد

نوه باشد نواسه در ده گز             نبیره هم کواسه بر دل گز

اگر در جستجوی خواستگاری       بگو که خازگاری مرد خواهی

به دایی  هر گزی  خُلُو  بگوید       عمو  چون  هر کجا  عمو بگوید  

اگر همزَ شنیدی خود هوو است     ولی جاری همان همبیک او است

اگر فرزند قبلی داره همسر           شود  با نام  پیش زاده برابر

اگه کم نوشتم یادآوری کنید

[ چهارشنبه ۱۳٩۱/٧/۱٩ ] [ ٦:٢٠ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

 گل های زرد بهاری باغ ما پاییز که می رسد یاقوت قرمزند

 

[ دوشنبه ۱۳٩۱/٧/۱٧ ] [ ۱:٤٧ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

بیش از یکسال شده است که قدم به عرصه وبلاگ نویسی روستایی گذاشتم از همان ابتدا از کپی کردن مطلب از سایت ها و وبلاگ ها دیگر  متنفر بودم و بسیار محتاط بودم اگر مطلبی را از جایی برداشتم منبع را ذکر کنم و خدا را شکر تلاش کردم این موضوع رعایت گردد، جز چند مطلب و حکایت اجتماعی که گاهی برای تنوع توسط نویسندگان وبلاگ ذکر شد تقریبا همه مطالب مربوط به روستای گز بود و با شرایط خاص روستای ما بود.

مدتی است مشاهده می کنم:

1-مطالب وبلاگ گز در جاهای دیگر بدون هیچ تغییری کپی می گردد و تنها کلمه گز به روستای دیگر تبدیل می گرددیا همان مطلب کامل با انشای جدید دوباره نویسی می گردد.

2- گاهی مطلب کپی می گردد و عکس ها به صورت ناشیانه ای باز سازی می گردد یا آرم وبلاگ گز حذف می گردد.

3- سایت روستاهای ایران مطالبی را از وبلاگ گز و یا از دیگر وبلاگ های روستایی در تالار می گذارد که به هیچ عنوان مربوط به آن روستا نیست و فقط کپی شده است. (یا حداقل اگر در آن روستا هم صدق می کند نوشتار مربوط به وبلاگ روستای دیگری است)

با توجه به موارد بالا می خواهم نکاتی چند را که نام آنرا آفات و مشکلات وبلاگ نویسی روستایی می گذارم برای تمام وبلاگ نویسان عرصه وبلاگ نویسی روستایی یاد آوری نمایم.

1-کپی کردن آفت قابل درمان وبلاگ های روستایی

الف- اولین آفت وبلاگ نویسی روستایی احساس کمبود مطالب ویژه روستا ها و افتادن در ورطه کپی کردن مطالب مربوط به روستاها از وبلاگ و سایت های دیگر است . این موضوع اگر با ذکر منبع باشد نه تنها بد نیست که خوب هم هست ولی مشکل از آنجا پیش می آید که ما مطلبی را کپی می کنیم و نامی هم از نویسنده و منبع نمی بریم و مطلب را با زحمت دیگران و به نام خود به خورد دیگران می دهیم و گاهی افراد دیگری که مقید به ذکر منبع هستند مطلب را در وبلاگ دوم دیده و منبع جدید را ذکر می کنند در حالیکه این وبلاگ هیچ نقشی جز کپی کردن نداشته است و اینجا است که بی انصافی ما دو چندان می شود

برای اجتناب از این کار ( که بدون شک اگر بدون ذکر منبع باشد جه بخواهیم چه نخواهیم نوعی دزدی است) تنها کمی تفکر لازم است در هر روستایی حتی کوچک مطالب زیادی برای ذکر کردن و معرفی روستا وجود دارد.

 ب - گاهی به طرز ناشیانه ای آرم عکس ها پاک می شود و آرم جدید بر روی آن قرار می گیرد یا اینکه عکس بازسازی می گردد . این موضوع هم بی انصافی محض است و همان مشکلی که در بالا توضیح دادم بر آن مترتب می گردد. این کار حتی از کپی کردن مطلب هم بدتر است چون در واقع شما نه تنها دزدی می کنید که خیانت را هم به آن اضافه می کنید چون با تغییراتی در عکس چیزی دیگری را می خواهید به بیننده القا کنید.

ج- کپی کردن گاهی مربوط به مطالب مربوط به روستا نمی گردد گاهی تعداد زیادی از مطالب دینی و اجتماعی در حجم زیاد از سایت های مختلف کپی شده و با فشاردن کلید موس در وبلاگ قرار می گیرد . شاید بگویید وبلاگ خودم است اختیارش را دارم . آری درست می گویید ولی دو موضوع را بخاطر داشته باشید اول اینکه به شعور و وقت خواننده خودتان احترام بگذارید . کسی که به وبلاگ شما می آید معمولا انتظار مطلب در مورد روستا را دارد. مطالب دیگر را هر جایی می توان پیدا کرد . دوم اینکه حجم زیاد مطالب وقتی ارزش دارد که شما زحمتی برای آن کشیده باشید و گرنه یک کودک سه ساله هم توانایی  فشار دادن کلید های موس را دارد. سوم اینکه همانقدر که گذاشتن این مطالب در حد کم می تواند باعث تنوع و زیبایی وبلاگ گردد تعداد زیاد آنها و بویژه مطالب طولانی باعث رمیده شدن خواننده خواهد شد. راستی فکر می کنید چند نفر مطالب طولانی کپی شده توسط شما را می خوانند فقط وقت خودتان را هدر می دهید و چشم بیننده را آزار.

خلاصه در هر سه مورد بالا نتیجه دراز مدت آن کاهش خوانندگان وبلاگ و بی اعتمادی آنها به شما است چون شاید بتوان برای چند روز خواننده ای را گول زد و خواننده را نگهداشت ولی  با مشاهده مطالب در سایت ها و وبلاگ های دیگر به این موضوع پی خواهد برد و نگهداشتن وی برای همیشه محال است.

2-ساخت  وبلاگ و رها کردن آن بعد از مدت کوتاهی

تعداد زیاد وبلاگ های روستایی که تنها چند پست دارند گویای عطش معرفی روستا در محیط مجازی است .، عطشی که گاهی بسیار سریع فروکش می کند و دیگر هرگز به سراغ وبلاگ نمی رویم . اینکه تنها نامی از روستا بر یک وبلاگ باشد کافی نیست باید روستا یمان را معرفی کنیم  وجود یک نام تنها بدون اطلاعات کافی نه تنها نام روستای ما را پر آوازه نمی کند بلکه از ارزش آن می کاهد و بازدیدکننده ای که گاهی گذارش به آنجا بیفتد نظر مثبتی نسبت به ما نخواهد داشت. البته این عطش گاهی منجر به انحراف از فکر اولیه و کپی کردن مطالب از سایت ها و وبلاگ های دیگر می شود که قبلا ذکر شد.

3- تبدبل وبلاگ به سایت

 بسیاری از دوستان تلاش می کنند وبلاگ روستا را تبدیل به سایت کنند . این موضوع برای افرادی که واقعا اطلاعات فنی و وقت کافی برای اینکار را داشته باشند خیلی خوب است ولی در بسیاری موارد تنها برای یک اسم و نمایش و است. توجه داشته باشید گرداندن یک وبلاگ بسیار ساده است ولی سایت هم مخارج دارد و هم به نسبت وبلاگ مشکلات خاص خودش را دارد.

4-سایت روستاهای ایران عامل دلگرمی یا دلسردی

خوشبختانه سایت روستاهای ایران تلاش های زیادی برای معرفی وبلاگ های روستایی می کند و باید سپاسگزار این عزیزان بود خداوند توفیق به آنها عنایت فرماید. ولی به نظر می رسد این سایت هم معیارهای کاملی برای معرفی وبلاگ های برتر روستایی ندارد . گاهی وبلاگی که تنها چند پست دارد و بعضی از آنها هم کپی است بعنوان وبلاگ برتر معرفی می گردد که باعث تعجب دیگران می گردد (نمی دانم شاید هدف تشویق است) .

این سایت باید دقت نماید وقتی مطلبی را می خواهد به نام یک روستا در تالار گفتمان منتشر کند آن مطالب واقعا مربوط به ایشان باشد . راه این کار هم یک جستجوی ساده است که آیا این مطلب در وبلاگ روستای دیگری هم آمده است یا نه و تقدم و تاخر آن مشخص گردد. در اینصورت حقی از کسی ضایع نخواهد شد.

سایت روستاهای ایران چه بخواهد و چه نخواهد منبعی برای اطلاعات روستایی و دسترسی به وبلاگ های روستایی شده است بنابراین وظیفه ای بر دوش خود قرار داده است که انجام بهینه آن باعث اعتماد خوانندگان خواهد شد.

----------------------------------------------------------------------------------------

ذکر منبع یک مطلب باعث احترام بیشتر خواننده  به شما خواهد شد.

[ شنبه ۱۳٩۱/٧/۱٥ ] [ ۱٠:٠۱ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

قبلا نوشتم که نامگذاری ها مکان ها در روستای گز بسیار ساده انجام می گرفته است یکی از این این نامگذاری ها مکانی بنام سرشابرق است که در واقع سرشاه برق می باشد . برق را قبلا در وبلاگ توضیح دادم

سرشابرق محلی است در روستای گز که در واقع یک چهارراه  برای آب است. سرشابرق محل اصلی است که آب از آنجا در چهار جوی در چهار جهت مختلف به کشمان روستای گز آبرسانی می کند . مزارع افراد مختلف در این قسمت از کشمان بنام زمین سرشابرق شناخته می شود.

در این محل همینطور شرونه ای وجود دارد که بنام شرنه سرشابرق مشهور است.

این محل باتوجه به سایه های درختان و شرونه ای که صدای شرشر آب آن باعث آرامش مردمان می گردد جای بسیار جالبی است.

  سرشابرق گز باید ببینی    به زیر سایه های آن بشینی

اگریکبار بینی شرشر آب   هوس داری که هر روزش ببینی

 

[ جمعه ۱۳٩۱/٧/۱٤ ] [ ۱٠:۳٠ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

دَ کِشمُنِ گزم گاورس مِکارن  هم اَوشی و هم ام اَرززن مِکارن

اگر چه وضع کِشمونو خرابا    ز بهر خوشدلی صد من مِکارن

[ دوشنبه ۱۳٩۱/٧/۱٠ ] [ ۱٠:٥۱ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

ای کاش همه سایت ها و وبلاگ ها بخاطر داشته باشند وقتی مطلبی را از جایی کپی میکنند حداقل نامی از منبع ببرند یا اینکه حداقل تغییر کمی در مطلب بدهند تا قابل تشخیص نباشد.

یکی از مطالب وبلاگ گز در یک وبلاگ دیگر بنام خودشان منتشر شده است و جالب تر اینکه در سایت روستاهای ایران هم همان مطلب با اسم روستایی که از روستای گز کپی کرده است منتشر شده است.

مطلب در وبلاگ روستای گز

همان مطلب در وبلاگ روستای ... 

همان مطلب در سایت روستاهای ایران به اسم روستای ...

یادمان باشد مهم نیست مطلب چیست  کوچک است بزرگ است کوتاه است یا طولانی مهم این است که ما در کارمان صادق باشیم . 

البته از این موارد باز هم وجود دارد که به موقع منتشر خواهم کرد

 

[ یکشنبه ۱۳٩۱/٧/٩ ] [ ٧:٥٥ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

چند هفته پیش مشاهده کردم در مسیر جاده کوه یک زمین لغزش در کنار جاده اتفاق افتاده است امروز که مجددا از این مسیر عبور کردم مشاهده کردم هنوز مسیر تعمیر نشده است . تصمیم گرفتم مطلبی کوتاه در مورد این زمین لغزش ها اینجا بگذارم.

زمین لغزش ها از پدیده هایی هستند که همیشه در مناطق کوهستانی اتفاق می افتند و گاه خسارات جبران ناپذیری را به بار می آورند .

در کوه های باغران در جاهای متفاوت بارها این اتفاق افتاده است .

عواملی چند در ایجاد این زمین لغزها موثر هستند 

1- وجود سنگ و خاک مناسب : در کوه های باغران بدلیل وجود سنگی خاص به نام سرپانتینیت که حالتی لیز و لغزنده شبیه صابون پیدا می کند و از طرفی با جذب آب حجم آن افزایش پیدا می کند شرایط را برای لغزش آماده کرده است.

2- شیب های تند : در کوه های باغران این شرایط هم آماده است .

3- وجود آب : آب هم در این منطقه وجود دارد و بسیاری از این لغزش ها در فصول پر باران و بویژه فصل بهار بر اثر یخ شدن برف ها و راه افتادن چشمه ها اتفاق می افتد.

4- دست بشر : هر جا دست بشر در کار باشد باعث تشدید این لغز ش ها می شود مانند راهسازی سد سازی و بطور کلی ساخت و ساز 

در مسیر جاده کوه سه عامل اولیه از قدیم فراهم بوده و دست بشر در ساخت جاده در این مسیر و بریدن مستقیم بصورت دیواره ای شرایطی مناسب برای لغزش ایجاده کرده است. این لغزش که بعد از دو راهی میناخان و در مجاورت لاخ زرد اتفاق افتاده است باعث تخریب جاده و بالا آمدگی مسیر شده است . خوشبختانه مسسیر هنوز آسفالت نشده است و گرنه آسفالت تخریب شده بود.

این مسیربویژه در فصول پر آب همیشه در معرض این پدیده خواهد بود. 

راه کاهش اثرات تخریبی  این پدیده هم پرهیز از دیواره های قائم ، ایجاد زهکش برای خروج آب و ایجاد دیواره برای کند کردن حرکت می باشد.

این مطلب را نوشتم تا بگویم همیشه در این مسیر مواظب این موضوع باشید.

[ جمعه ۱۳٩۱/٧/٧ ] [ ٦:۱۳ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

اَمرو  = امروز

دینه = دیروز

پَرنه  =پَرینه = پریروز = دو روز قبل

پیش پرنه  و  پس پرنه = سه روز قبل

فردا و پس فردا

َپستَر فردا = سه روز بعد

اَمشو =  امشب

دوشنه = دیشب 

پرنشو  = =پریشب = دوشب پیش

فردا شو = فرداشب

پس فرداشو  = دو شب بعد

پستر فردا شو = سه شب بعد

نماشم = موقع غروب

مقریبنگ = موقع سحر

دم مقریبنگ = اول صبح

همیدم = همین الان = الان

اُودَم = آن وقت

ایدم = همین الان

یک پروکه دگه ی= چند لحظه دیگر = یک کم دیگر

یَک کَم دِگه = چند لحظه ی دیگر

یک تُخمِشکن یا یک تُخمِشکنه = زمان بسیار کوتاه    تقریبا معادل  یک لحظه  می باشد . به اندازه شکستن یک تخمه  

 

---------------------------------------------------------------------------

اگه چیزی کم نوشتم یاد آوری کنید

[ دوشنبه ۱۳٩۱/٧/۳ ] [ ٦:٢٦ ‎ق.ظ ] [ محمود مسعودی ]

مِچَرخُم دور خُو چون  پَلپَلوسکِ    ندارُم بِر خُو حتی گَلگَلوسکِ

همی مرغنِ دَمبس هم مِدونن    نشنیدم مِ از اونُ قُدقُدوسک

[ یکشنبه ۱۳٩۱/٧/٢ ] [ ۱:٠۱ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed