وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

شب گذشته مراسم ازدواج آقای سید وحید جوادی در تالار صدف برگزار گردید . از طرف وبلاگ به خانواده های جوادی و اسماعیلی تبریک می گوییم و آرزوی روزهای خوش برای این زوج داریم.

[ دوشنبه ۱۳٩۱/٤/۱٩ ] [ ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

هر سال روز چهاردهم شعبان همچون دیگر مناطق خراسان جنوبی به عنوان روز برات شناخته می شود. در روستای گز تمام مردم روستا در بعد از ظهر چهاردهم شعبان در محل قبرستان روستا جمع می شوند و بیاد درگذشتگان بویژه در گذشتگان سال گذشته قرآن می خوانند و یاد آنها را گرامی می دارند همینطور خوراکی ها مختلف بعنوان خیرات تهیه می گردند و بر روی هر کدام از قبور مربوط به یک خانواده گذاشته می شوند . حضور در این مراسم و تهیه خیرات برای درگذشتگان به قدری مهم است که اغلب اهالی که در مناطق خارج از روستا هستند تلاش می کنند خود را برای این مراسم به روستا برسانند.

معمولا خوراکی های آورده شده در داخل سینی های با روپوش هایی خاصقرار می گیرند و بر روی قبر تا زمان تقسیم آنها گذاشته می شوند . در این فاصله زمانی مردان معمولا مشغول خواندن قرآن و فاتحه هستند.

 همه مواد خیراتی آورده شده را در یک محل جمع  و مخلوط کرده و بین تمام مردم تقسیم می کنند .

 

از مهمترین موادی که برای این مراسم آورده می شود نان کماچ قلفی و نان چلپکی یا روغن جوشی است که به روش خاصی و بویژه برای افرادی که مرده فوت شده در سال گذشته دارند تهیه می گردد.

 مواد خیراتی توسط جوانان روستا بین مردم تقسیم می گردد.

درپایان مراسم  همه مردم در محلی جمع شده و بیاد درگذشتگان بویژه درگذشتگان سال گذشته فاتحه می خوانند. 

[ چهارشنبه ۱۳٩۱/٤/۱٤ ] [ ۱۱:٤۱ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

بادبادک ؟ آره بادبادک ولی نه آن بادبادک بازی مشهور که برای خودش فیستیوال دارد و هر سال در تلویزیون نشانش می دهند.

زمانیکه در محیط روستا کودکان برای بازی و سرگرمی به انواع و اقسام اسباب بازی های  دسترسی نداشتند مجبور شدند  برای بازی کردن متکی به خود و حداقل وسایل موجود در روستا باشند . 

بادبادک یکی از آن اسباب بازی ها است که با حداقل امکانات موجود در روستا ساخته شده است و بازی سرگرم کنند و مفرح است. در روستای گز این اسباب بازی که شامل یک قطعه نی است که بر روی آن دو برگه کاغذ قرار گرفته است و بااستقرار بر روی یک چوب با دویدن شخض و یا در مقابل باد قرار گرفتن آن می چرخد و حسی زیبا به تفکرات کودکانه شخص می دهد.

وسایل لازم برای ساخت بادبادک:


براي مطالعه ادامه مطلب اينجا را كليك كنيد
[ یکشنبه ۱۳٩۱/٤/۱۱ ] [ ٧:٥۱ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed