وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

[ پنجشنبه ۱۳٩۱/٤/۱ ] [ ۱٢:٢٢ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

در شمال روستا در مجاورت بندهای آقا سید محمد تپه ای قرمز رنگ وجود دارد که سوراخی در آن مشاهده می گردد وقتی به این مکان نزدیک می شوید مشاهده می کنید سوراخی بصورت دایره ای شکل در داخل سنگ کنده شده است . در واقع اینجا محلی است که با برداشت خاک از آن و خیس کردن آن در آب رنگ قرمز درست می کرده اند و این رنگ قرمز را برای مواردی همچون رنگ کردن گوسفندان برای اینکه قابل شناسایی باشند استفاده می کرده اند. برای  اشتباه نشدن گوسفندان هر شخص نسبت به بقیه با این رنگ جاهای مختلف گوسفند مانند پیشانی ، سر ، گردن و یا پشت گوسفند را رنگ می کرده اند. این موضوع نشاندهنده استفاده حداکثری از وسایل و امکانات موجود در روستا است .از گل اخری همچنین برای ایجاد رنگ قرمز در سفالگری نیز استفاده می شده است.  این سنگ در روستای گز  به خاک سرخ مشهور است  ولی  در اصطلاح علمی  و تجاری گل اخری نامیده می شود و ترکیبات آهن باعث رنگ قرمز آن شده است.یکی از معادن اصلی گل اخری در  جزیره هرمز قرار دارد.

 

[ چهارشنبه ۱۳٩۱/۳/٢٤ ] [ ۱٠:٢٥ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

یکی از وسایلی که تا چند سال پیش کاربرد داشت  و سیله ای بنام جاسبویی بود .

همانطور که دیده اید و می دانید کوزه ها و یا به عبارتی همان سبو ها حالت خمره دارند و به تنهایی نمی تواند سر پا بایستند و حتما باید تکیه گاهی داشته باشند. جدای از اینکه می توان آنها را به دیوار یا هر چیز دیگری تکیه داد نسل های قبل وسیله ای به نام جا سبویی تدارک دیده اند که شامل دو حفره است و می توان دو سبو را در داخل آن قرار داد تا هم سبو مستقیم بایستد و هم با آبی که داخل آن قرار می گیرد آب سبو سردتر بماند.

جالب است بدانید این جا سبویی به همراه 5 جاسبویی دیگر  در داخل روستای گز و با استفاده از خاکی که از منطقه تگ استنگ (تگ گوستنگ) آورده شده است  و در داخل کوره آجرپزی زیر روستا ساخته شده است

[ جمعه ۱۳٩۱/۳/۱٩ ] [ ٩:٥٩ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

امشب مراسم عروسی آقای محمدرضا مسعودی در تالار صدف بیرجند برگزار گردید . به خانواده آقای مسعودی و درانی پور تبریک می گوییم و برای این زوج جوان آرزوی سلامتی و خوشبختی داریم.

------------------------------------------------------------------------------

متاسفانه به علت دیر رسیدن به مراسم موفق به تهیه عکس نشدم و عکس را از وبلاگ همسایه برداشتم.

[ پنجشنبه ۱۳٩۱/۳/۱۱ ] [ ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed