وبلاگ روستای گز
هدف: اطلاع رسانی و معرفی روستا و ارتباط با همولایتی ها

روز گذشته مراسم عروسی آقای علی اکبری برگزار شد ضمن تبریک به خانواده های اکبری و گنجی   برای ایشان و همسر محترمه آرزوی خوشبختی و سلامتی داریم .

 

[ شنبه ۱۳٩٠/٦/٢٦ ] [ ٧:۱٤ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

در مورد قدمت و تاریخ روستا اطلاعات دقیقی در دست نیست ولی برای نشان دادن قدمت روستای گز به چند موضوع می توان اشاره نمود.

1- در شمال روستا سنگ نگاره هایی وجود دارد که مربوط به دوره قبل و بعد از اسلام می باشد که نشاندهنده حضور انسان از زمان های قبل از اسلام در منطقه می باشد.

2- در زمان ساخت و ساز در بخش جنوبی روستا قبرهایی مشهور به قبر گبرها پیدا شده است . این قبرها نشانه مسکونی بودن این منطقه در قبل از اسلام و در زمانی که مردم منطقه زرتشتی بوده اند می باشد.

3- در دیوان ابن حسام خوسفی شعری وجود دارد که نشان می دهد او هنگام عبور از این منطقه برای زیارت مقبره سید حامد علوی در چنشت از روستای عبور کرده است و چند بار هم نام روستای گز را در شعرش آورده است. این نوشتار مربوط به حدود 650 سال قبل می باشد(در این مورد پست جداگانه ای تهیه خواهد شد.)

با توجه به مطلب فوق می توان گفت این روستا از زمان های قبل از اسلام در این منطقه وجود داشته است و بسیار هم پر رونق بوده است.

[ جمعه ۱۳٩٠/٦/٢٥ ] [ ۱٢:۳٢ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

 مسیر های دسترسی روستا بر روی نقشه تهیه شده بر روی گوگل ارث (google earth) نشان داده شده است.

راه  دسترسی روستا از سربیشه مسیری است که  از غرب سربیشه به سمت کلاته سلیمان و گز کشیده می شود.

مسیر دسترسی روستا از شهرستان بیرجند سه مسیر می باشد:

1- مسیر بیرجند خوسف -ماژان - گیو -گز که حدود 110 کیلومتر است و مسیر کاملا مسطح می باشد.

2- مسیر بیرجند - مود - کلاته سلیمان - مختاران - گز که مسیری نسبتا کوهستانی است وبدلیل وجود روستاهای و دره های سبز در اطراف جاده مسیر زیبایی است. مسافت از این مسیر حدود 100 کیلومتر است.

3- مسیر بیرجند - بهدان -اصقول- گز  این مسیر کاملا کوهستانی است ولی طول مسیر حدود 55 کیلومتر و مسیر خوش آب و هوا و سرسبزی است . این مکسیر هنوز بطور کامل آسفالت نشده است و حدود 10 کیلومتر آن خاکی است. 

  

[ سه‌شنبه ۱۳٩٠/٦/٢٢ ] [ ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

اطلاعات جمعیتی روستای گز بر اساس سرشماری 1385

تعداد خانوار 75
جمعیت 222
مرد 100
زن 122
مرد 6 سال وبیشتر 88
زن 6 سال وبیشتر 111
مرد 10 سال و بیشتر 82
زن 10 سال و بیشتر 105
مرد 10-14 ساله 23
زن 10-14 ساله 24
مرد 15-29 ساله 20
زن 15-29 ساله 33
مرد 30-64 ساله 31
زن 30-64 ساله 43
مرد 65 ساله و بیشتر 26
زن 65 ساله و بیشتر 22

سطح سواد

مرد با سواد 64
زن با سواد 60
مرد محصل 13
زن محصل 14

 

[ یکشنبه ۱۳٩٠/٦/۱۳ ] [ ۱:۳۳ ‎ق.ظ ] [ م مسعودی ]

در دو ماه گذشته چندین نفر از اهالی ساکن روستا یا از افراد مقیم در شهر به رحمت خدا رفته اند. لازم می دانم برای رفتگان علو درجات و برای  بازماندگان همه این عزیزان از درگاه خداوند متعال صبر مسئلت نمایم .

آقای محمد مسعودی که حدود 2 ماه پیش به رحمت خدا رفتند.

آقای سید جواد عابدینی که 20روز پیش دنیا را ها کردند.

آقای علی حیدری که حدود 15 روزپیش به رحمت حق پیوستند.

آقای غلامحسین طالبی که همین چند روز پیش مرحوم شدند

تسلیت و همدردی ما را پذیرا باشید.

 

[ جمعه ۱۳٩٠/٦/۱۱ ] [ ٢:٢٢ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

موقعیت جغرافیایی بیرجند در جنوب شرق بیرجند مرکز استان    غرب سربیشه مرکز شهرستان سربیشه  جنوب غرب مود مرکز بخش مود و غرب روستای کلاته سلیمان مرکز دهستان نهارجان است.

مختصات جغرافیایی بیرجند 720600E  و 3608900N  می باشد.

فاصله روستا تا مرکز استان از راه مسیر های مختلف متفاوت است و از 55 کیلومتر از مسیر کوهستانی تا 110 کیلومتر مسیر کاملا مسطح می باشد.

فاصله روستا تا سربیشه  حدود 60 کیلومتر است.

فاصله روستا تا مرکز بخش مود نیز حدود 60 کیلومتر است.

فاصله تا مرکز دهستان نهارجان  کیلومتر است

[ جمعه ۱۳٩٠/٦/۱۱ ] [ ۱:٠۳ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

سلام  در چند سال گذشته به نظر می رسید حسینیه روستا به مقدار کافی بزرگ نمی باشد برای همین با همکاری دسته جمعی افراد حسینیه توسعه داده شد همین اول وبلاگ لازم می دانم از بانیان حسینیه صاحب الزمانی روستای گز تشکر کنم چه آنان که از اول زحمت کشیدند و با پیگیری های آنان حسینیه ساخته شد و چه آنان که در چند ماه گذشته بنا را توسعه دادند.خداوند اجرشان دهاد 

 

[ پنجشنبه ۱۳٩٠/٦/۱٠ ] [ ٩:٥٠ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

گز. [ گ َ] (اِخ ) دهی است از دهستان نهارجانات بخش حومه ٔ شهرستان بیرجند، واقع در 50 هزارگزی جنوب خاوری بیرجند.هوای آن معتدل و دارای 276 تن سکنه است . آب آنجا ازقنات تأمین میشود و محصول آن غلات و میوه و لبنیات و شغل اهالی زراعت و مالداری است . و راه آن مالرو و صعب العبور است . مزارع روی گدار گرایه ، محمدآباد خورافان جزء این ده است . (فرهنگ جغرافیائی ایران ج 9).

پی نوشت: مطلب بالا عین نوشته لغت نامه دهخدا در مورد روستای گز است . البته گدار گرایه و محمد آباد خورافان را من متوجه نشدم کجاست اگه کسی می دونه کمک کنه
کار لغت نامه دهخدا در دهه اول 1300 شروع شد و اولین جلد آن در 1319 بیرون آمد . آخرین جلد آن هم مربوط به 1359 است بنابراین مشخص نیست که آمار جمعیت روستا مربوط به چه سالی است.

[ چهارشنبه ۱۳٩٠/٦/٩ ] [ ۱۱:٥۱ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

روستای گز در حال حاضر جزو دهستان نهارجان به مرکزیت کلاته سلیمان متعلق به بخش مود شهرستان سربیشه استان خراسان جنوبی است. روستا در جنوب شهرستان بیرجند و غربی ترین نقطه شهرستان سربیشه قرار گرفته است. این روستا در ابتدا جزو بخش مرکز شهرستان بیرجند بود و بعد از تشکیل بخش سربیشه به این بخش ملحق شد و سپس بعد از تشکیل شهرستان سربیشه به بخش مود سربیشه ملحق گردید.

روستا های مجاور شامل روستای چنشت و اسکوک در سمت شمال    اصغول غرب  روستای گیو جنوب غربی     مختاران جنوب شرقی    و  بیدمشک در سمت شرق می باشد.  

 

[ چهارشنبه ۱۳٩٠/٦/٩ ] [ ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

بنام خدا

سلام

با عرض تبریک عید فطر این اولین پست وبلاگ روستای گز است.

بارها تصمیم گرفتم وبلاگی برای روستا راه اندازی کنم ولی از آنجا که ارتباط کافی با روستا نداشتم و از کم و کیف اتفاقات روستا با خبر نبودم  از خیر آن می گذشتم و منتظر بودم یکی دیگر از جوانان برومند روستا این موضوع را به سرانجامی برساند. راه اندازی و ثبت وبلاگ کار چندان مشکلی نیست و هر کسی با حداقل آشنایی با اینترنت می تواند آنرا راه اندازی کند مهم تغذیه اطلاعات و اخبار در مورد روستا است و این موضوع نیاز به کسی دارد که ارتباط پیوسته ای با روستا داشته باشد. بهر صورت به نظر می رسد تا همین حالا هم از دیگر روستا ها کلی عقب هستیم بنابراین تصمیم گرفتم حداقل پروژه را کلید بزنم تا شاید دوستان دیگری هم وارد شوند و وبلاگ جانی بگیرد بنابراین در اولین قدم از تمام همولایتی هایی که می توانند برای ژربار شدن وبلاگ قدمی بردارند استمداد می طلبم. همکاری می تواند به چند صورت باشد 1- ارسال اخبار روستا  برای وبلاگ   2- ارسال مطلب در مورد روستابرای وبلاگ  3- و مهمتر از دو مورد اول که برای پربار شدن وبلاگ ارسال نماید برعهده گرفتن نویسندگی وبلاگ است  که در این صورت رمز وبلاگ به ایشان داده خواهد شد و از مطالب ایشان همه همولایتی ها استفاده خواهند کرد

 

[ چهارشنبه ۱۳٩٠/٦/٩ ] [ ۸:٠٧ ‎ب.ظ ] [ م مسعودی ]

.: Weblog Themes By Mah Music :.

درباره وبلاگ گز

این وبلاگ برای معرفی و اطلاع رسانی در مورد روستای گز از توابع دهستان نهارجان بخش مود شهرستان سربیشه خراسان جنوبی راه اندازی شده است. از همه همولایتی های عزیز برای پربار شدن وبلاگ استمداد می طلبیم.آدرس ایمیل وبلاگ gazvillage@gmail.com می باشد .هر گونه مطلبی یا عکسی که توسط دوستان فرستاده شود به نام خود ایشان در وبلاگ منتشر خواهد شد.
امکانات وب
Google

در وبلاگ گز
در كل اينترنت
RSS Feed